Dominikanin posługujący na Ukrainie: zawierzenie Maryi ma dla nas religijne i symboliczne znaczenie

"Podniesione do Boga ręce osób, które doświadczają realnie tragedii wojny mają znaczenie, ale jest też płaszczyzna działalności politycznej, wojskowej i militarnej" - powiedział o. Jarosław Krawiec, dominikanin z Kijowa.

Cathopic/Angelo Senchuke, LC

Franciszek zawierzy w piątek 25 marca w bazylice watykańskiej Ukrainę i Rosję Matce Bożej. W tym czasie tego samego aktu dokona w Fatimie papieski jałmużnik kard. Konrad Krajewski.

Spotykam na Ukrainie wiele osób, które tę sytuację wojenną zawierzają Maryi, modlą się i ufają w jej wstawiennictwo u Boga. Ten akt zawierzenia, ogłoszony przez papieża, ma dla nas, mieszkających na Ukrainie, religijne i głęboko symboliczne znaczenie. Oczywiście na całą sytuację trzeba patrzeć w różnych wymiarach, to jest działanie w wymiarze duchowym, podobnie jak ofiarowywanie przez ludzi swoich cierpień w intencji pokoju – powiedział o. Krawiec.

„Po ludzku trzeba robić wszystko, aby dążyć do pokoju”

Podniesione do Boga ręce osób, które doświadczają realnie tragedii wojny mają znaczenie, ale jest też płaszczyzna działalności politycznej, wojskowej i militarnej. Dojrzała religijność każe nam patrzeć w tych różnych aspektach na tę sytuację, nie tracąc nadziei, głęboko wierząc w Opatrzność oraz orędownictwo Maryi, ale też robiąc po ludzku wszystko, co jest potrzebne, by dążyć do pokoju, a także pomagając tym, którzy cierpią, nie mają co jeść, stracili dach nad głową i uciekają z miejsc, gdzie zagraża im śmierć – dodał.

Reklama
Reklama

Około dwa miliony ludzi, czyli połowa mieszkańców opuściła Kijów, odkąd wojska rosyjskie zaczęły bombardowania. W mieście pozostali głównie starsi, chorzy i niepełnosprawni. Większość małych sklepików została już zamknięta, a transport publiczny funkcjonuje coraz gorzej. Dla wielu osób w podeszłym wieku odległe od centrum supermarkety i apteki są niemal niedostępne. Część mieszkańców jest zdania na pomoc organizacji społecznych, które dostarczają im jedzenie i leki, takich jak Wspólnota św. Idziego.

kh, Vatican News/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę