Nasze projekty

Dominikanie obejmują historyczny „kościół Rubensa”

Zakon dominikanów obejmuje po wiekach kościół św. Pawła w Antwerpii. Świątynia, w której znajdują się liczne obrazy z czasów baroku, nazywana jest „kościołem-skarbcem”. Dominikanie byli jej gospodarzami od 1234 roku do Rewolucji Francuskiej. Do powrotu zaprosił zakon biskup diecezji Antwerpii, Johan Bonny.

Istniejący od 1234 roku kościół św. Pawła, którego wystrój zmieniono w latach 1560-1570 przez wieki uchodził za „bastion dominikanów”, którzy mieli tam także ważny klasztor. Po zajęciu przez francuskie wojska rewolucyjne klasztor został rozwiązany, a kościół w 1802 został kościołem parafialnym. Do dziś jest miejscem żywej liturgii i duchowości, znany jest także z życia kulturalnego i muzycznego.

W kościele znajdują się obrazy wybitnych mistrzów: Rubensa, Jordaensa i Van Dycka. W 1765 roku na organach kościoła św. Pawła grał 9-letni Wolfgang Amadeusz Mozart. W 1781 cesarz Józef II podarował świątyni wielki obraz ołtarzowy Matki Boskiej Różańcowej pędzla Caravaggia. Obecnie obraz znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Wiedniu.

Oficjalnie powrót dominikanów do diecezji Antwerpii został ogłoszony 25 czerwca przez wikariusza biskupiego, Barta Paepena i prowincjała dominikanów Philipa Cochinaux. W 1830 roku dominikanie zostali wypędzeni z całej Belgii.

Reklama

(KAI)/ Antwerpia

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę