Dominikanie obejmują historyczny „kościół Rubensa”
Zakon dominikanów obejmuje po wiekach kościół św. Pawła w Antwerpii. Świątynia, w której znajdują się liczne obrazy z czasów baroku, nazywana jest „kościołem-skarbcem”. Dominikanie byli jej gospodarzami od 1234 roku do Rewolucji Francuskiej. Do powrotu zaprosił zakon biskup diecezji Antwerpii, Johan Bonny.
Polub nas na Facebooku!
Istniejący od 1234 roku kościół św. Pawła, którego wystrój zmieniono w latach 1560-1570 przez wieki uchodził za „bastion dominikanów”, którzy mieli tam także ważny klasztor. Po zajęciu przez francuskie wojska rewolucyjne klasztor został rozwiązany, a kościół w 1802 został kościołem parafialnym. Do dziś jest miejscem żywej liturgii i duchowości, znany jest także z życia kulturalnego i muzycznego.
W kościele znajdują się obrazy wybitnych mistrzów: Rubensa, Jordaensa i Van Dycka. W 1765 roku na organach kościoła św. Pawła grał 9-letni Wolfgang Amadeusz Mozart. W 1781 cesarz Józef II podarował świątyni wielki obraz ołtarzowy Matki Boskiej Różańcowej pędzla Caravaggia. Obecnie obraz znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Wiedniu.
Oficjalnie powrót dominikanów do diecezji Antwerpii został ogłoszony 25 czerwca przez wikariusza biskupiego, Barta Paepena i prowincjała dominikanów Philipa Cochinaux. W 1830 roku dominikanie zostali wypędzeni z całej Belgii.
(KAI)/ Antwerpia