Nasze projekty

Diecezja Portland: koronawirus czy nie, Komunia może być udzielona do ust

Nie ma znaczenia, czy wierny otrzymuje Komunię Świętą na rękę czy do ust, ryzyko zarażenia wirusami jest takie samo - pisze w oświadczeniu dla wiernych Wydział Sakramentów diecezji Portland w stanie Oregon w USA.

Oświadczenie zostało wydane w związku ze skargami, jakie napłynęły od wiernych, którym duchowni odmówili w trakcie Mszy św. udzielenia Komunii św. do ust. 

– Konsultowaliśmy się z dwoma lekarzami w tej sprawie, z których jeden jest specjalistą w dziedzinie immunologii w stanie Oregon. Zgodnie stwierdzili obaj, że przyjęcie Komunii Świętej do ust lub na rękę stwarza mniej więcej takie samo zagrożenie zarażeniem – pisze Wydział Sakramentów w oświadczeniu. 

Po konsultacji z arcybiskupem chcemy wyraźnie podkreślić, że parafia nie może odmówić udzielenia wiernemu Komunii do ust. Zalecamy, by wierni zostali jednak przeszkoleni odnośnie bezpiecznego przyjmowania Komunii św. tak by zminimalizować ryzyko przeniesienia wirusów czy bakterii

Reklama
Reklama

– czytamy. Chodzi o takie przyjmowanie Najświętszego Sakramentu, by wykluczyć zetknięcie języka wiernego z dłońmi szafarza. Zalecono również duchownym i szafarzom świeckim, aby przed udzielaniem Komunii św. dokładnie myli ręce.

We wcześniej opublikowanych wytycznych związanych z ryzykiem epidemii koronawirusa diecezja Portland zaleciła, by wierni obecnie powstrzymali się od przekazywania znaku pokoju poprzez podanie ręki. W USA nie brakuje jednak diecezji, które z obawy przez epidemią czasowo zawiesiły odprawianie publicznych Mszy św. 

W Stanie Oregon odnotowano 2 przypadki zarażenia koronawirusem z Wuhan i żadnych zgonów. 

Reklama
Reklama

ad, Catholic Herald/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę