Nasze projekty

Chiny: brak księży problemem wszystkich chrześcijan

Coraz większym problemem dla Kościołów i wspólnot katolickich i protestanckich w Chinach jest zmniejszająca się liczba duchowieństwa - twierdzą miejscowi przywódcy chrześcijańscy

Foto. Wikipedia.org

Według Chińskiej Konferencji Biskupiej (nie uznawanej przez Watykan) w ponad 6-milionowej społeczności katolickiej w Państwie Środka posługuje 3316 kapłanów w 108 parafiach.

Wiceprzewodniczący kontrolowanego przez władze komunistyczne Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich (PSKCh) – Liu Yuanlong oświadczył, że w ostatnich latach gwałtownie zmalała liczba kandydatów do kapłaństwa. Obecnie w 10 tamtejszych wyższych seminariach duchownych kształci się niespełna 800 kleryków.

Reklama

„Spadek powołań jest największym problemem Kościoła katolickiego w Chinach” – powiedział Liu na zakończonym 14 marca dorocznym posiedzeniu kierownictwa Stowarzyszenia. Zwrócił uwagę, że niektóre seminaria są mniejsze niż przeciętna szkoła wiejska i co roku przyjmuje się do nich jednego lub dwóch kandydatów.

Reklama

Według działacza, jest wiele przyczyn tego zjawiska, łącznie z istnieniem „podziemnego” Kościoła katolickiego [tzn. pozostającego w łączności z Watykanem i papieżem – KAI]. „Biskupi nie poświęcają należytej uwagi na budzenie powołań kapłańskich, co może spowodować poważne problemy w przyszłości” – ostrzegł wiceprzewodniczący PSKCh.


kg (KAI/UCANews) / Pekin

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę