Z okazji Piłkarskich Mistrzostw Świata w Brazylii katoliccy biskupi Chile otworzyli specjalną stronę internetową, która ma towarzyszyć kibicom i sportowcom "w ich lękach i sukcesach". Pod hasłem „Tu jesteśmy, Panie, na Mundialu” zebrane są materiały pomocnicze i propozycje, w jaki sposób można przeżyć Mundial jako wierzący katolik.
Pojawiły się także komentarze biskupa odnoszące się do poszczególnych meczów rozgrywanych przez piłkarzy chilijskiej kadry narodowej, która – jak dotąd – odnosi sukcesy. Wyniki 3:1 z Australią i 2:0 z Hiszpanią zapewniły im wejście do 1/8 finałowych rozgrywek bez względu na to, jaki wynik osiągną w dzisiejszym meczu z Holandią.
„Sport jest czymś o wiele więcej niż tylko współzawodnictwem: jest on szansą na wzrastanie i doskonałą pedagogiką” – słowa kardynała Ricardo Ezzatiego, cytują media chilijskie. Arcybiskup Santiago de Chile przypomina, że sport to zdrowie, rozwija talenty, ćwiczy zdolność współpracy, a także solidarność i uczciwość. „Nie ma takiej cnoty ludzkiej czy chrześcijańskiej, której by nie rozwijał sport” – stwierdził arcybiskup Santiago de Chile, członek zakonu salezjanów.
Na „piłkarskiej” stronie biskupów wypowiedział się też bramkarz reprezentacji piłkarskiej Chile, Claudio Bravo. Podkreślił, że pragnie grać „uczciwie, czysto i nienagannie”. Jednocześnie kapitan reprezentacji Chile zwrócił uwagę, że w swoich działaniach kieruje się odpowiedzialnością wobec wielu dzieci, które oglądają zmagania piłkarzy.
W centrum strony internetowej znajduje się modlitwa ułożona przez Konferencję Biskupów Chile specjalnie na Mundial. „Niech Piłkarskie Mistrzostwa Świata przyczynią się do zakończenia przemocy i sporów oraz do dialogu i poszanowania. Niech umożliwią braterskie spotkanie ludzi z całego świata” – głosi tekst modlitwy przygotowanej przez episkopat Chile.
W modlitwie biskupi nawiązują też do słów papieża Franciszka. Proszą Boga, aby pozwolił wiernym „być jego uczniami, podążać za nim przez całe życie i grać w jego drużynie”. Natomiast katolicy powinni „trenować i być w formie, aby móc sprostać wyzwaniom życia i grać do przodu jako protagoniści historii i budowniczowie lepszego świata”.
Przeczytaj również
Inicjatywę chilijskich biskupów przychylnie oceniła Papieska ds. Rada Świeckich. „To bardzo ważne, że biskupi wykorzystują taką możliwość duszpasterstwa sportowego, aby z jednej strony towarzyszyć sportowcom w sferze wiary, z drugiej natomiast – za pośrednictwem sportu ewangelizować społeczeństwo i przekazywać mu walory, których nośnikiem jest sport” – stwierdził w rozgłośni katolickiej EWTN bp Santiago Pérez de Camino Gaisse, odpowiedzialny w Papieskiej Radzie za relacje Kościoła ze światem sportu.
ts (KAI) / Santiago de Chile