Nasze projekty

„Broń jądrowa stanowi groźbę całkowitego unicestwienia ludzkości”. 78. rocznica bombardowania Hiroszimy i Nagasaki

"Musimy podjąć wiele wysiłków na rzecz odnowy, aby odtworzyć ludzkiego ducha, podkreślając znaczenie praktyki miłości nauczanej i okazywanej przez Jezusa Chrystusa" - powiedział abp Joseph Mitsuaki Takami. Dziś 78. rocznica zrzucenia bomby jądrowej na Nagasaki.

fot. Pixabay

Stany Zjednoczone zrzuciły pierwszą na świecie bombę atomową na Hiroszimę 6 sierpnia 1945 roku, niszcząc miasto i zabijając około 140 000 ludzi. Trzy dni później zrzuciły drugą bombę na Nagasaki, zabijając kolejne 70 000. Japonia poddała się 15 sierpnia 1945 roku, kończąc II wojnę światową.

Kościół w służbie pokoju

Zastanawiając się nad ogromnymi zniszczeniami dokonanymi przez bomby, arcybiskup Joseph Mitsuaki Takami zauważył, że skutki, jakie przeniosły się na kolejne pokolenia, wysuwają na pierwszy plan znaczenie pracy na rzecz pokoju. Przypomniał, że podczas wizyty papieża Franciszka w Japonii w listopadzie 2019 r. głównym przesłaniem Ojca Świętego był pokój i ochrona prawa do życia wszystkich stworzeń – nie tylko życia fizycznego, ale także duchowego. Arcybiskup Takami wyjaśnił, że jest to również misja przekazana nam przez Jezusa.

Zainspirowany tym Kościół musi nadal modlić się nie tylko o pokój, ale także promować Traktat o zakazie broni jądrowej, aby mógł zostać podpisany i ratyfikowany przez wszystkie narody, a świat mógł wreszcie uwolnić się od broni jądrowej.

Reklama

Wiemy, że świat bez broni jądrowej nie prowadzi automatycznie do pokoju – powiedział, dodając, że zniesienie broni jądrowej jest jednym z wyzwań, jakie świat musi pokonać na swojej drodze do pokoju. Musimy podjąć wiele wysiłków na rzecz odnowy, aby odtworzyć ludzkiego ducha, podkreślając znaczenie praktyki miłości nauczanej i okazywanej przez Jezusa Chrystusa – dodał.

Wzywa do zniesienia broni jądrowej

Broń jądrowa, opracowana w celu wygrywania wojen, stanowi groźbę całkowitego unicestwienia, które z pewnością możemy zakończyć, jeśli wszystkie narody będą ze sobą współpracować – powiedział Matsui. Żadne zrównoważone społeczeństwo nie jest możliwe z tą bronią nieustannie gotową do masowego uboju.

Premier Japonii Yoshihide Suga powiedział, że rząd będzie nadal wspierał starzejące się osoby, które przeżyły wybuch bomby atomowej, i zaprosił wszystkie narody do współpracy na rzecz całkowitego zniesienia broni jądrowej.

Reklama

W przekazie wideo sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres potwierdził, że jedyną gwarancją przeciwko użyciu broni jądrowej jest jej całkowita eliminacja i wyraził zaniepokojenie powolnym postępem w kierunku osiągnięcia świata wolnego od broni jądrowej.

Guterres wskazał na „niezrównane poparcie” ocalałych z bomby – hibakusha – którą opisuje jako „świadectwo odporności ludzkiego ducha”. Dodał, że poświęcili swoje życie na dzielenie się swoimi doświadczeniami i prowadzenie kampanii, aby nikt inny nie cierpiał ich losu. W tym świetle potwierdził zaangażowanie ONZ w działania na rzecz osiągnięcia celu, jakim jest świat wolny od broni jądrowej.

kw/VaticanNews/Stacja7 News pochodzi z 2021 r.

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę