Nasze projekty

Biskupi łacińscy Ukrainy apelują o ocalenie Instytutu Jana Pawła II

O ocalenie tożsamości Papieskiego Instytutu Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną zaapelowali do Ojca Świętego Franciszka oraz prefekta Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia, kard. Kevina Farella biskupi ukraińscy obrządku łacińskiego.

fot. episkopat.pl

W liście podpisanym przez przewodniczącego episkopatu, bpa Bronisława Bernackiego czytamy: „Chcemy wyrazić głęboką wdzięczność Bogu za osobę i posługę św. Jana Pawła II , a zwłaszcza za jego ogromny wkład w teologię małżeństwa i rodziny”. Wskazano, że widzialnym znakiem tej posługi jest z pewnością Papieski Instytut Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną. Biskupi ukraińscy obrządku łacińskiego podkreślają znaczenie, jakie w ich działaniach duszpasterskich odgrywa cykl katechez św. Jana Pawła II „Stworzył ich mężczyznę i niewiastę” oraz jego „Teologia ciała”. „W minionych miesiącach z bólem zauważyliśmy, że to wielkie dzieło, zbudowane z pomocą Bożej łaski przez Jana Pawła II może utracić swoją tożsamość, a tym samym nie być zdolnym do wypełnienia swego powołania” – czytamy w dokumencie.

Episkopat ukraiński obrządku łacińskiego wyraża zdziwienie z powodu zwolnienia z Instytutu tak wybitnych profesorów, jak Jose Noriega Bastos, Livio Melina, Maria Luisa Di Pietro, Stanisław Grygiel, Monika Grygiel, Przemysław Kwiatkowski i Vittorina Marini, „osoby, które poświęciły swoje życie na działanie tak szlachetne i ważne, zostały potraktowane według kultury wykluczenia społecznego” – piszą autorzy dokumentu, wyrażając zaniepokojenie zmianami statutu wspomnianego instytutu oraz koncepcji jego działalności.

Biskupi ukraińscy przypominają, że Papieski Instytut Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną rozpoczął swoją misję w dniu zamachu na Ojca Świętego – 13 maja 1981 roku. „Jesteśmy przekonani, że podobnie jak wówczas Najświętsza Maryja Panna pokonała atak zła, tak również w tej sytuacji, kiedy – jak przekazała Siostra Łucja z Fatimy – „decydującym polem bitwy” walki ze złem stanowi małżeństwo i rodzina, Kościół odniesie zwycięstwo, również w tym szczególnym wymiarze czyli działalności Instytutu, zgodnie z tożsamością wyznaczoną jemu przez św. Jana Pawła II” -.

Reklama

List kończy się słowami: „Prosimy i polegamy na konkretnej interwencji Wasze Świątobliwości. Wierzymy, że Instytut jest wielkim darem dla Kościoła i pomoże umocnić, uświęcić i dopomóc w duchowym rozwoju tysięcy rodzin”.

List został napisany z inicjatywy Komisji ds. Duszpasterstwa Rodziny, a został wysłany także do przewodniczących Komisji ds. Spraw Rodziny episkopatów Europy.

 

Reklama

KAI

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę