Bahrajn: konsekrowano katedrę Matki Bożej Arabskiej

Dziś rano w Bahrajnie miała miejsce uroczysta Eucharystia, podczas której kard. Luis Antonio Tagle, prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, konsekrował nowo wybudowaną katedrę Matki Bożej Arabskiej. „Niech świat pozna Jezusa przez naszą miłość, naszą miłość powszechną, bezgraniczną” – powiedział kardynał podczas homilii.

fot. Al Arabiya English/Twitter.com

Kardynał Tagle przekazał słowo wdzięczności i błogosławieństwa Ojca Świętego dla króla Hamada ibn Isy Al Chalify za podtrzymanie tradycji wspierania Kościoła katolickiego przez jego rodzinę i za ofiarowanie ziemi, na której stoi obecnie katedra.

Myślą przewodnią homilii było stawanie się żywymi kamieniami Kościoła jako wspólnoty. Podczas gdy budowa obiektu dobiega końca, budowa kościoła jako wspólnoty nigdy się nie kończy. To my jesteśmy żywymi kamieniami, które muszą być ciągle budowane i umacniane w duchowym domu. To budowanie ma miejsce tylko, gdy przychodzimy do Pana, «żywego kamienia odrzuconego przez ludzi, ale wybranego i cennego w oczach Boga» – powiedział kard. Tagle. Chrześcijanie stają się żywymi kamieniami tylko przez przyłączenie się do Jezusa, co jest możliwe na trzy sposoby, sugerowane przez czytania odczytane podczas Eucharystii.

Powinniśmy cieszyć się Bożymi darami z wdzięcznością, ale korzystanie z nich powinno sprawić, że będziemy pamiętać o tych, którzy mają mniej. Przyjdź do Jezusa, który jest obecny w głodnych, spragnionych, obcych, bezdomnych, chorych, uwięzionych i poczuj jak twoje serce bije na nowo do życia. Niech świat pozna Jezusa przez naszą miłość, naszą miłość powszechną, bezgraniczną – mówił kard. Tagle.

Katedra dla 2,5 miliona katolików

Wzniesiona w Awali katedra Matki Bożej Arabskiej, patronki Zatoki Perskiej, jest przeznaczona dla 2,5 miliona katolików z Bahrajnu, Kuwejtu, Kataru i Arabii Saudyjskiej, którymi w większości są migranci z różnych krajów i kultur. Będzie siedzibą powstałego w sierpniu 2012 roku Wikariatu Apostolskiego Arabii Północnej. Kościół jest częścią dużego kompleksu, który zapewnia wiele przestrzeni dla kultu i apostolatu.

Zmarły w ubiegłym roku bp Camillo Ballin, zwierzchnik Kościoła katolickiego w Arabii Północnej, był szczególnie oddany temu projektowi, który był także wspierany przez Pomoc Kościołowi w Potrzebie i władze kraju. Bp Ballin dokonał wmurowania kamienia węgielnego w dniu 31 maja 2014 r. Były wikariusz apostolski Arabii Północnej z wielką determinacją zabiegał o wybudowanie katedry, stawiając czoła licznym wyzwaniom.

Reklama
Reklama

Katedra, której budowę rozpoczęto w 2018 r., może pomieścić 2,3 tys. osób posiada dwie kaplice i dwie sale konferencyjne oraz kaplicę spowiedzi. Swoim kształtem przypomina namiot, w którym Mojżesz spotykał się ze swoim ludem. Budowa katedry stanowi duży krok naprzód w relacjach państwo-Kościół, a także jest świadectwem wzrastającej liczby katolików w tym regionie.

pa, Marek Krzysztofiak SJ/vaticannews.va/KAI/Stacja7\

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę