Nasze projekty

Jest pozytywna opinia dotycząca przebudowy Notre-Dame. Artyści nie szczędzą słów krytyki

Eksperci wydali pozytywną opinię na temat programu przebudowy wnętrz katedry Notre-Dame w Paryżu, która dwa lata temu została zniszczona w pożarze.

fot. Marcel Strauß / Unsplash

Paryska diecezja przedstawiła w czwartek Narodowej Komisji Dziedzictwa i Architektury program przebudowy. Eksperci wydali pozytywną opinię – poinformowało francuskie ministerstwo kultury. Projekt nie został jeszcze przedstawiony opinii publicznej.

Katedra została zniszczona w pożarze, do którego doszło w 2019 roku. Z głosów, które pojawiły się w mediach wynika, że do odbudowy zostaną wykorzystane dzieła międzynarodowych artystów m.in. Ernesta Pignon-Ernesta, Anselma Kiefera czy Louise Bourgeois.

Jak będzie wyglądać odnowione wnętrze?

W niektórych odnowionych kaplicach mają znaleźć się wielkie obrazy ołtarzowe zamówione u wielkich artystów w latach 1630-1707 przez korporację złotników, którzy ofiarowali je katedrze.

Reklama

Projekt trzyma się rozwiązań funkcjonalnych, pragmatycznych i dydaktycznych, jak rzutowanie na ściany zdań biblijnych w kilku językach czy informacji o chrześcijańskich tradycjach duchowych – poinformował agencję AFP odpowiedzialny za projekt ks. Gilles Drouin.

„Całkowicie wypaczają wystrój i przestrzeń liturgiczną”

Nie wszyscy są jednak zadowoleni z projektu, artyści, filozofowie i pisarze opublikowali w dzienniku „Le Figaro” specjalny apel, w którym twierdzą, że elementy sztuki współczesnej i wizualizacje „całkowicie wypaczają wystrój i przestrzeń liturgiczną”.

kh, PAP/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę