Nasze projekty

Argentyna: ksiądz walczący z narkomanią zamordowany

W miasteczku La Florida w prowincji Tucuman w północno-zachodniej Argentynie 5 października znaleziono ciało powieszonego kapłana ks. Juana Heraldo Viroche – proboszcza miejscowej parafii Matki Bożej z Doliny. Jego zwłoki odkryto w jego sypialni i – według wstępnych oględzin – nie stwierdzono na nich śladu stosowania przemocy. Ten 46-letni kapłan był powszechnie znany jako jeden z najbardziej nieprzejednanych krytyków działających na tym terenie karteli narkotykowych.

Biegli lekarze medycyny sądowej ustalają obecnie przyczyny śmierci kapłana, podczas gdy parafianie powiedzieli dziennikarzom, że ich, cieszący się uznaniem i szacunkiem proboszcz zwierzył im się niedawno, że otrzymuje pogróżki za swą niezmordowaną działalność przeciw handlarzom narkotyków.

W listopadzie ub.r. ks. Viroche odprawił Mszę św. pod gołym niebem w sąsiedniej miejscowości Delfín Gallo, podczas której modlił się o ludzi bez narkotyków i kradzieży. Oprócz pogróżek kapłan doświadczał w ub.r częstych kradzieży, toteż postanowił otoczyć kościół i plebanię ogrodzeniem; wielokrotnie wskazywał też jako sprawcę tych przestępstw rozwijający się handel narkotykami, który psuje dzieci i dorastającą młodzież w tym regionie.

“Ksiądz Jan został znaleziony martwy w okolicznościach, które są obecnie badane. Wymiar sprawiedliwości działa i nakazał przeprowadzenie autopsji w celu wyjaśnienia przyczyn śmierci” – stwierdza oświadczenie kurii archidiecezji Tucumán. Wyrażono nadzieję na szybkie ustalenie okoliczności zabójstwa oraz przekazano wyrazy współczucia bliskim zamordowanego kapłana i jego parafianom oraz polecono jego duszę Bogu, „aby Pan przyjął go do nieba”.

Reklama
Reklama

Również episkopat Argentyny wyraził „ból i zaniepokojenie z powodu śmierci” ks. Viroche. „Prosimy Boga, aby przyjął do swego Domu naszego brata, ojca Jana i aby jego życie i posługiwanie były dla Kościoła świadectwem kapłańskim, które pobudzi nas wszystkich do dalszej pracy na rzecz społeczeństwa coraz bardziej braterskiego, w służbie najbardziej narażonych” – napisali biskupi argentyńscy.


ts, kg (KAI/ACI) / Tucumán

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite