Nasze projekty

5,2 miliarda ludzi na świecie doświadcza naruszania wolności religijnej

Raport o wolności religijnej z 2021 r. autorstwa Aid to the Church in Need (ACN) wykazał, że około 5,2 miliarda ludzi żyje w krajach, w których dochodzi do poważnych naruszeń wolności religijnej, w tym w trzech najbardziej zaludnionych krajach świata: Chinach, Indiach i Pakistanie.

Pixabay

Papieska organizacja charytatywna mówi, że co najmniej dwie trzecie światowej populacji żyje w krajach, w których nie przestrzega się wolności religijnej, a najbardziej prześladowaną grupą religijną są chrześcijanie.  W większości krajów mniejszości religijne są najbardziej celem, a w ostatnich latach nasiliły się oparte na wierze prześladowania ze strony autorytarnych rządów.

Raport zauważa także wzrost przemocy seksualnej stosowanej jako broń przeciwko mniejszościom religijnym. Głównie przestępstwa te dotyczą kobiet i dziewcząt, które są uprowadzane, gwałcone i zmuszane do przejścia na inną religię.

Ucisk mniejszości religijnych na świecie

Promowanie dominacji etnicznej i religijnej w niektórych krajach Azji z większością hinduistyczną i buddyjską doprowadziło do dalszego ucisku mniejszości, często sprowadzając ich członków do obywatelstwa drugiej kategorii. Według raportu najbardziej ekstremalnym przykładem są Indie, ale podobna polityka obowiązuje w Pakistanie, Nepalu, Sri Lance, Myanmarze i innych.

Reklama

Naruszenia wolności religijnej – w tym skrajne prześladowania, takie jak masowe mordy – mają obecnie miejsce w 42 procentach wszystkich krajów afrykańskich, w tym w Burkina Faso, Kamerunie, Czadzie, Komorach, Demokratycznej Republice Konga, Mali i Mozambiku.

Ogromny problem dotyczący masowych mordów i przestępstw na le religijnym dotyczy nie tylko kontynentu afrykańskiego: raport śledzi rozwój międzynarodowych sieci islamistycznych rozciągających się od Afryki Subsaharyjskiej po Komory na Oceanie Indyjskim i Filipiny na Morzu Południowochińskim, mając na celu stworzenie tzw. „kalifatu transkontynentalnego”.

Tak zwane Państwo Islamskie i Al-Kaida, pod patronatem ideologicznym i materialnym z Bliskiego Wschodu, stowarzyszają się z lokalnymi uzbrojonymi bojówkami i dalej je radykalizują w celu ustanowienia„ prowincji kalifatu ”wzdłuż równika; półksiężyc dżihadystów rozciąga się od Mali po Mozambik w Afryce Subsaharyjskiej, Komory na Oceanie Indyjskim i Filipiny na Morzu Południowochińskim – stwierdzono w raporcie.

Reklama

„Sedno wszystkich wolności”

Kardynał Mauro Piacenza, międzynarodowy prezydent ACN, bronił wagi wolności religijnej jako nieodłącznego aspektu ludzkiej godności, podkreślając, że nie może być ona deptana z jakiegokolwiek powodu, ani przez żaden rząd, ani przez żadną politykę polityczną ani żaden konkretny program.

Przed wtorkową publikacją raportu powiedział, że wolność religijna zawiera w sobie sedno wszystkich wolności, ponieważ odnosi się do ludzkiego sumienia, a tym samym jest związana z godnością każdego człowieka. W związku z tym nie można jej w żaden sposób naruszać.

kw/cruxnow.com/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę