Nasze projekty

2 miliardy dolarów przelano z Watykanu do Australii. Biskupi nic o tym nie wiedzą

Australijskie centrum transakcji i analiz podało, że od 2014 roku z Watykanu do Australii przelano 1,8 miliarda dolarów. Watykan i Kościół australijski zaprzeczają temu, że mają coś w wspólnego z tymi operacjami finansowymi.

Państwowy urząd podał, że w ciągu ostatnich 5 lat z kont w Watykanie i podmiotów z nim stowarzyszonych w ponad 47 tysiącach transakcji przelano 1,8 miliarda dolarów.

Zarówno Watykan jak i kościół australijski zaprzeczyły, by miały wiedzę o tych transakcjach. W 2014 roku było to 71 milionów, w kolejnym roku suma ta wzrosła do 137 milionów. W 2016 znowu podwoiła się do 295 milionów dolarów, by w 2017 roku osiągnąć szczytowy poziom 581 milionów dolarów. W 2018 roku przekazanych zostało 498 milionów, a w 2019 294 miliony.

Chociaż podano szczegóły dotyczące płatności, to nadal nie ma informacji o odbiorcy lub odbiorcach, ani o tym, czy przelewy są nadal realizowane­ – powiedział abp Mark Coleridge z Brisbane. Mogę was zapewnić, że żadna diecezja ani inna jednostka kościelna nie widziała żadnych pieniędzy – dodał.

Reklama

Od razu pojawiły się spekulacje, że pieniądze zostały wykorzystane do zawarcia ugody z ofiarami wykorzystywania seksualnego przez duchownych, lub do zdyskredytowania kard. George’a Pella, który niesłusznie został oskarżony o molestowanie seksualne nieletnich i spędził kilkanaście miesięcy w więzieniu. Dopiero w zeszłym roku został oczyszczony z zarzutów.

Kard. Pell był jednym z głównych współpracowników papieża Franciszka, miał zreformować watykańskie instytucje zajmujące się finansami. Zmiany przez niego zaproponowane spotykały się z niechęcią ze strony kard. Angelo Becciu, substytutu w Sekretariacie Stanu. Becciu został we wrześniu 2020 roku zmuszony przez papieża Franciszka do dymisji, stracił także wszystkie godności związane z tytułem kardynalskim.

Rozważamy wrócenie się do Stolicy Apostolskiej o wyjaśnienie, które ma zapewnić jasność i przejrzystość. Australijscy biskupi nie wiedzieli nic o transferach i byli zaskoczeni ich skalą – dodał abp Coleridge.

Reklama

SPRAWDŹ: Kard. Becciu domaga się odszkodowania od włoskich mediów

ag/Crux/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę