Nasze projekty

1200 dzieci przyjęło Pierwszą Komunię Świętą. W Budapeszcie rozpoczął się Kongres Eucharystyczny

Mszą św. pod przewodnictwem kard. Angelo Bagnasco, podczas której ponad 1200 dzieci przystąpiło do Pierwszej Komunii Świętej Rozpoczął się 52. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny. Kościół nie może milczeć, nie może pozwolić ograniczać się do ciszy: musi nadawać twarzy każdego człowieka wspaniały blask Chrystusa zmartwychwstałego - zaapelował.

Fot: Twitter.com/@iec2021Budapest

W krótkich słowach powitania na początku Eucharystii, prymas Węgier, kard. Péter Erdő przypomniał, że wskutek doświadczeń pandemii, która spowodowała, że 52. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny musiał zostać przesunięty o rok, „czujemy, że nasze życie nie zależy jedynie od naszych ludzkich sił”. Przypomniał też, że to Eucharystia jest źródłem sił i życia dla chrześcijan. Niech Pan Bóg pozwoli nam doświadczyć w tych dniach, że Chrystus jest z nami w Eucharystii! Że nie zostawia w osamotnieniu Kościoła, narodów, ludzkości. Wszystkie nasze siły i nadzieje pochodzą od Niego. Eucharystia jest źródłem, które zasila nasze życie chrześcijańskie, naszą misję – mówił kardynał.

Z kolei kard. Angelo Bagnasco przypominał w homilii, że przesłanie Ewangelii jest przesłaniem pokoju i otuchy, którego bardzo potrzebuje współczesny świat i które z Budapesztu powinno w tych dniach dotrzeć do najdalszych zakątków świata. Głos wierzących (…) mówi do współczesnego człowieka: nie jesteś sam w nieprzyjaznym świecie, nie jesteś sam wobec wspaniałej tajemnicy życia, nie jesteś sam ze swoim pragnieniem wiecznej wolności. Gdziekolwiek jesteś, nie pozostajesz niewidoczny, Bóg patrzy na ciebie z miłością; nie jesteś osierocony, Bóg jest ci Ojcem, jesteś warty krwi Chrystusa, Odkupiciela świata i Chleba życia wiecznego. Nie bój się: Bóg nie umarł, Eucharystia przezwycięża każdą samotność, każdy dystans, każdą obojętność – mówił włoski hierarcha i przypomniał, że tego przesłania Kościół nie może zatrzymywać dla siebie: Kościół nie może milczeć, nie może ograniczać się do ciszy: musi nadawać twarzy każdego człowieka wspaniały blask Chrystusa zmartwychwstałego – mówił.

https://stacja7.pl/ze-swiata/wielkie-wydarzenie-kosciola-ktore-zapoczatkowala-kobieta-rusza-52-kongres-eucharystyczny/

Zwrócił się też do dzieci i młodzieży, zapewniając je o tym, że mają swoje ważne miejsce w Kościele, który docenia siłę ich świadectwa wiary. Kościół was potrzebuje, waszej młodości, waszego entuzjazmu, a wy potrzebujecie Jezusa. Wszystko szybko się starzeje, tylko Bóg pozostaje zawsze młody, a Kościół jest prawdziwą młodością świata, ponieważ strzeże sakramentu Ciała Chrystusa. Niech Eucharystia będzie centrum waszych dni. Wszystkich dni! – zachęcał.

Mszę św., której przewodniczył kard. Angelo Bagnasco, koncelebrowali hierarchowie z całego świata, m.in. prymas Węgier kard. Péter Erdő, maronicki patriarcha Antiochii kard. Bechara Boutros Raï, przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) abp Jean-Claude Hollerich, przewodniczący Papieskiego Komitetu Międzynarodowych Kongresów Eucharystycznych abp Piero Marini oraz arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. W Eucharystii wziął udział przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Stosunków Cerkiewnych Patriarchatu Moskiewskiego metropolita Hilarion.

Chór liczył tysiąc osób

Wśród wiernych, zebranych na historycznym Placu Bohaterów, najwięcej było dzieci i młodzieży ubranej w białe stroje i mundury skautowskie, która zajęła pierwsze sektory naprzeciw ołtarza. Bowiem oprócz uroczystości Pierwszej Komunii św., która od początku towarzyszy obchodom Międzynarodowych Kongresów Eucharystycznych i która zgromadziła w Budapeszcie ponad 1200 dzieci z całych Węgier, niedzielna Eucharystia była też inauguracją roku szkolnego dla uczniów szkół katolickich w archidiecezji ostrzyhomsko-budapeszteńskiej.

Reklama
Reklama

Oprawę muzyczną Mszy św. powierzono blisko tysiącosobowemu chórowi, złożonego m.in. z dziecięcych i młodzieżowych chórów szkolnych. Wśród śpiewów znalazło się kilka popularnych kanonów z Taizé – tak, aby w śpiew mogło się włączyć jak najwięcej wiernych.

Uroczystą celebrację poprzedził natomiast program animacyjny, na który złożyły się świadectwa i recitale znakomitych węgierskich artystów, m.in. wirtuoza organów Gergely’ego Rákásza i popularnych muzyków Róberta Szikory i Gergő Baricza.

Reklama

Następnie, wierni oczekujący na rozpoczęcie Eucharystii, obejrzeli widowisko artystyczne zatytułowane „Węgry, dziedzictwo Maryi”, które przedstawiało chrześcijańskie korzenie Węgier i regionu Karpat i w którym wystąpił m.in. narodowy węgierski zespół tańca Hungarian National Dance Ensemble.

Na zakończenie Mszy św. wybrzmiał hymn 52. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego – ten sam, który towarzyszył kongresowi eucharystycznemu, który odbył się w Budapeszcie w 1938 r. Po zakończeniu wspólnej modlitwy pielgrzymi i mieszkańcy Węgier, których według wstępnych szacunków zgromadziło się na Placu Bohaterów ok. 40 tys. mogli skorzystać z wieczornego programu kulturalnego w ramach festiwalu Ars Sacra, który towarzyszy całemu kongresowi.

ag/KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę