Nasze projekty

Wielkie wydarzenie Kościoła, które zapoczątkowała kobieta. Rusza 52. Kongres Eucharystyczny

Już w niedzielę w Budapeszcie startuje 52. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny. Wydarzenie zakończy się 12 września, a mszę na zamknięcie odprawi papież Franciszek.

Fot: Cathopic/Exe Lobaiza

Początki Kongresu Eucharystycznego sięgają 1870 roku, kiedy Emilie-Marie Tamisier, świecka kobieta chciała odnowić katolicyzm we Francji. Rewolucja francuska, coraz popularniejszy ateizm, wrogość władz kraju do katolicyzmu – wszystko to spowodowało, że w różnych miejscach Francji zaczęły powstawać lokalne inicjatywy i ruchy, skupione wokół eucharystii i życia Kościoła. Wiele z nich zapoczątkowały kobiety.

Jedną z nich była właśnie Emilie-Marie, która przy wsparciu jednego z biskupów chciała zorganizować masowe wydarzenie, które zwróci uwagę katolików na Eucharystię. Z czasem to się udało i dzięki zaangażowaniu katolików z północy Francji w 1881 roku w Lille odbył się pierwszy kongres, w którym wzięli też udział goście z Belgii i innych europejskich krajów.

Przełom papieża Eucharystii

W 1893 roku w Jerozolimie odbył się ósmy kongres, a na nim po raz pierwszy był obecny przedstawiciel papieski, który reprezentował Leona XIII. Prawdziwy przełom jednak przyniósł pontyfikat Piusa X, zwanego „papieżem Eucharystii”. To dzięki niemu w 1905 roku kongres odbył się w Rzymie, a w 1910 w Montrealu w Kanadzie. Z kolei wydarzenia w Madrycie i w Wiedniu w 1911 i 1912 roku odbiły się szerokim echem w lokalnej społeczności.

Reklama

Kongres ideowo był też związany z ruchem liturgicznym, który dał początek reformie liturgicznej przeprowadzonej przez Sobór II Watykański. Później kongresy stały się wydarzeniem globalnym i odbyły się na wszystkich kontynentach. Były m.in. w Melbourne, Nairobi, Quebecu, Seulu, Sevilii, Wrocławiu, czy w Cebu na Filipinach.

Eucharystia jako źródło i szczyt życia Kościoła

Kongresy, które odbywają się teraz co kilka lat, mają uświadamiać katolikom, że Eucharystia jest źródłem i szczytem życia Kościoła. Przez spotkania, konferencje, publikacje, wymianę myśli, ale przede wszystkim modlitwę organizatorzy kongresu chcą „umacniać wiarę i wiedzę wiernych na poziomie parafialnym i indywidualnym, aby ci prowadzili życie chrześcijańskie i kontynuowali dzieło Dobrej Nowiny”.

Wydarzenie jest międzynarodowe i nie skupia się tylko na eucharystii, ale przedstawia często problemy lokalnego Kościoła i społeczeństwa. W tym roku organizatorzy chcą się szczególnie skupić na historii Węgier, miejscowej kulturze i sztuce. Częścią kongresu są też programy społeczne i charytatywne, które są skierowane do ubogich.

Reklama

Kongres rozpocznie się 5 września Mszą świętą na Placu Bohaterów w centrum Budapesztu. Będzie ona połączona z Pierwszą Komunią i rozpoczęciem roku szkolnego dla katolickich ośrodków oświatowych. 

Każdy dzień na kongresie w Budapeszcie będzie rozpoczynał się od modlitwy porannej. Później zaplanowane są katechezy, które będą mówić duchowni z całego świata: są wśród nich m.in.: kard. Dominik Duka, kard. Louis Raphael Sako, kard. Joao Tempesta, czy kard. Gerald Lacroix. Będzie można też posłuchać świadectw osób duchownych i świeckich. Jedną z nich będzie prezydent Węgier Janos Ader.

Popołudnia to warsztaty w mniejszych, które będą się odbywać w kilku językach: angielskim, francuskim, węgierskim, niemieckim, włoskim i hiszpańskim. Każdego dnia w kościołach w całym Budapeszcie będą odprawiane msze święte,  a w różnych miejscach miasta będzie prowadzona ewangelizacja. Wolontariusze mają modlić się na placach i w nieformalnych rozmowach poznawać ludzi. Dodatkowo wieczorami będą odbywać się koncerty z udziałem węgierskich i zagranicznych artystów.

Reklama

Wszystko zakończy się mszą świętą na Placu Bohaterów w Budapeszcie, którą o 11:30 w niedzielę 12 września odprawi papież Franciszek.

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę