Nasze projekty

„Honor żołnierza – znak wewnętrznej wolności”. Żołnierze już 5. dzień maszerują na Jasną Górę

Msza prymicyjna przyszłego kapelana wojskowego, odwiedziny „Księdza z Osiedla”, codzienne konferencje, rozmowy, wieczorna "Belgijka" - tak dotychczas wyglądały kolejne dni 29. Pieszej Pielgrzymki Żołnierzy na Jasną Górę. Dziś pielgrzymi w mundurach rozpoczęli swój piąty dzień pielgrzymowania.

Fot. archiwum pielgrzymki/ordynariat.wp.mil.pl

5 sierpnia 2022 wczesnym rankiem żołnierze wyruszyli w 29. Pielgrzymkę Żołnierzy do Sanktuarium Maryjnego na Jasnej Górze. Najpierw wszyscy pielgrzymi w mundurach uczestniczyli we mszy św. pod Katedrą Polową Wojska Polskiego, a następnie udali się w kierunku Placu Zamkowego, by wspólnie z Warszawską Akademicką Pielgrzymką Metropolitalną wyruszyć w kierunku Częstochowy i wspólnie znosić trudy pieszej pielgrzymki.

Pierwszego dnia droga wiodła ulicami Warszawy, a następnie podwarszawskimi miejscowościami, z postojami zorganizowanymi przez miejscowych parafian. Tradycją pielgrzymowania z Warszawy jest codzienne świadectwo głoszone przez jedną osobę.

Pierwszego dnia przesłanie do żołnierzy skierował ks. płk Stanisław Garbacik, dziekan Inspektoratu Wsparcia a zarazem dowódca tegorocznej pielgrzymki. Przedstawił on przykłady żołnierzy Wojska Polskiego, którzy w praktyce zastosowali Kodeks Honorowy, który powinien być znany każdemu żołnierzowi. Ksiądz pułkownik przedstawił sylwetkę gen. Janusza Brochwicza-Lewińskiego ps. „Gryf” oraz rtm. Witolda Pileckiego, stawiając ich za wzór do naśladowania. Było to niezwykle przejmujące świadectwo, które na każdym z uczestników wywarło ogromne wrażenie i zmusiło do głębszej refleksji – można przeczytać w relacji sierż. pchor. Dawida Sucharzewskiego, na stronie Ordynariatu Polowego.

Reklama

Drugiego dnia wojskowi pielgrzymi uczestniczyli we mszy św. sprawowanej w Sanktuarium Maryjnym założonym przez św. o. Maksymiliana Marię Kolbego w Niepokalanowie. Był to dotychczas jeden z trudniejszych dni pielgrzymowania, ponieważ pątników na trasie złapał deszcz. O godzinie 21 odśpiewany został Apel Jasnogórski, a po nim, kto jeszcze miał siłę, mógł zatańczyć Belgijkę – relacjonuje jeden z żołnierzy.

Trzeciego dnia pielgrzymi rozpoczęli dzień od mszy św. w Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Miedniewicach, której przewodniczył ks. bp Wojciech Osiak, biskup pomocniczy diecezji łowickiej. Po zakończonej Eucharystii był czas na odpoczynek i na rozmowy z pielgrzymami z grup cywilnych – relacjonuje Ordynariat Polowy.

Tego dnia pielgrzymi przeszli 34 kilometry. Mieli także okazję wysłuchać konferencji „Dekalog – droga wolności”, którą wygłosił ks. ppor. Paweł Jaworski. Swoim świadectwem podzielił się także jeden z obecnych żołnierzy. 

Reklama

Wczoraj, czwartego dnia pielgrzymowania żołnierze rozpoczęli dzień od mszy św., tym razem sprawowanej na terenie obozowiska. Eucharystia była wyjątkowa, ponieważ była to Msza św. prymicyjna ks. st. szer. pchor. Pawła Janowskiego. Było to niezwykle wydarzenie nie tylko dla samego kapłana, ale również dla uczestników, gdyż uczestnictwo w niej wiązało się z możliwość otrzymania odpustu zupełnego – czytamy w relacji sierż. pchor. Dawida Sucharzewskiego.

Wczorajszy dzień był obfity w różne wydarzenia, oprócz tradycyjnej konferencji, pielgrzymów odwiedził ks. Rafał Główczyński SDS, szerzej znany jako „Ksiądz z Osiedla”. Opowiedział o swojej drodze życiowej wiodącej do kapłaństwa oraz w jaki sposób rozpoczął działalność w internecie. Większość pielgrzymów wysłuchała tej konferencji z dużym zainteresowaniem – podkreślono w relacji z czwartego dnia pielgrzymowania.

Pielgrzymi w mundurach na Jasną Górę dotrą 14 sierpnia

Dziś pielgrzymi wyruszyli w piąty dzień. Pątnikom w mundurach towarzyszy 7 kapelanów Ordynariatu Polowego, każdy z nich odpowiedzialny jest nie tylko za posługę duszpasterską wobec pątników, ale ma wyznaczone zadania np. przygotowanie liturgii, śpiewu etc. Przewodnikiem tegorocznej wojskowej pielgrzymki jest ks. mjr Maksymilian Jezierski, kapelan Akademii Wojsk Lądowych z Wrocławia, weteran pielgrzymki wojskowej. 14 sierpnia pielgrzymi w mundurach spotkają się na Przeprośnej Górce w sanktuarium Ojca Pio, gdzie odprawiona zostanie uroczysta Eucharystia, a następnie żołnierze ruszą na Jasną Górę, gdzie nastąpi akt zawierzenia wojska Maryi, Hetmance Żołnierza Polskiego i zakończenie pielgrzymki.

Reklama

Pierwsza pielgrzymka wojskowa na Jasną Górę ruszyła w 1991 r. wraz z Warszawską Pielgrzymką Pieszą, tzw. paulińską. Od tamtego czasu pielgrzymka została odwołana trzykrotnie: z powodu tragicznej powodzi w 1997 r oraz w roku 2020 i 2021 z powodu pandemii.

pa, ordynariat.wp.mil.pl/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę