Nasze projekty

Zmarł wybitny aktor Wojciech Pszoniak

Dziś wczesnym rankiem zmarł wybitny aktor teatralny i filmowy Wojciech Pszoniak. Miał 78 lat.

O śmierci aktora poinformował na facebooku ks. Andrzej Luter.

Dziś o 6.08 rano odszedł od nas Wielki Artysta. WOJCIECH PSZONIAK. Napisałem krótkie wspomnienie, które udostępniam….

Reklama
Reklama

Posted by Andrzej Luter on Monday, October 19, 2020

Pisząc o ostatnich chwilach aktora, ks. Luter wspomniał, że umierał „otoczony miłością” pod „czułą i bohaterską opieką Basi, swojej wspaniałej żony”. Od wielu lat chorował na nowotwór.

„Bywałem u niego w ostatnich tygodniach, dniach i godzinach życia. Pragnął sakramentów, ale i rozmów” – wspomina kapłan na łamach portalu „Więź” i dodaje, że ich ostatnia rozmowa, dwa tygodnie temu, trwała kilka godzin. Podczas kolejnego spotkania aktor nie mógł już prawie nic powiedzieć.

Reklama
Reklama

Wojciech Pszoniak urodził się 2 maja 1942 roku we Lwowie. Młodość spędził w Gliwicach. W 1968 ukończył studia na PWST w Krakowie. Występował na scenach Starego Teatru w Krakowie oraz Teatru Narodowego w Warszawie i Teatru Powszechnego w Warszawie. W latach 80-tych wyjechał na stałe do Paryża, grał zarówno na francuskich, jak i polskich scenach teatralnych. Wystąpił w wielu spektaklach teatralnych i ponad 100 filmach, m.in. Ziemi obiecanej” Andrzeja Wajdy. Grał w takich filmach jak „Wesele”, „Danton” i „Korczak” Andrzeja Wajdy, „Austeria” Jerzego Kawalerowicza, zagrał też i.in. Władysława Gomułkę w filmie „Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł”, opowiadającym o masakrze robotników w Gdyni w 1970 r. Wystąpił również w „Bitwie Warszawskiej 1920” Jerzego Hoffmana.

Został odznaczony m. in. Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i francuskim Orderem Zasługi za wkład w rozwój stosunków polsko-francuskich w dziedzinie kultury, otrzymał też wiele nagród filmowych.

ah, wiez.com.pl, wikipedia, filmpolski.pl/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę