Nasze projekty

Zaprezentowano niepublikowane wykłady Karola Wojtyły

Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim zaprezentowano wydanie krytyczne niepublikowanych dotąd skryptów z wykładów Karola Wojtyły o katolickiej nauce społecznej. Rękopisy pochodzą z 1957 roku

„Prezentowane dzieło pozwala snuć refleksję na temat formowania się myśli Karola Wojtyły” – powiedział we wstępie rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ks. prof. Antoni Dębiński. Dodał, że w roku obchodów stulecia lubelskiego uniwersytetu wspominane są jego najznamienitsze postaci, wśród których znajduje się Karol Wojtyła, który współtworzył KUL, jako jeden z profesorów.

Podczas redagowania książki, co podkreślił prof. Wojciech Kruszewski z katedry Tekstologii i Edytorstwa KUL, użyto własnoręcznie napisanych notatek przyszłego papieża. – Wiemy, że Karol Wojtyła nie używał maszyny do pisania, na rzecz pióra. Do użytku studenckiego wytworzono na maszynopisie wiele kopii tekstu. Natomiast czystopis, z którego korzystaliśmy, to pierwsza edycja tekstu – tłumaczył profesor.

Na każdej stronie rękopisu, co zauważyli redaktorzy, znajdują się fragmenty łacińskich tekstów liturgicznych, które doskonale ilustrują głęboką duchowość Karola Wojtyły. Na górnych marginesach kolejnych kart rękopisu przyszły papież umieszczał wersy łacińskich hymnów chrześcijańskich oraz inskrypcje.

Reklama

Co ciekawe, na pierwszej karcie znalazły się słowa św. Ludwika Marii Grignion de Montfort rozpoczynające „Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny” – Totus Tuus ego sum, które stały się późniejszą dewizą biskupią i papieską Karola Wojtyły – powiedział prof. Kruszewki.

Ks. dr Karol Wojtyła wykładał etykę społeczną na Wydziale Teologicznym UJ w roku akademickim 1953-1954. Po zamknięciu tego wydziału przez władze komunistyczne w roku 1954, kontynuował wykłady dla kleryków seminariów duchownych działających w Krakowie.

Skrypt do wykładów przez wiele lat krążył wśród studentów w przygotowanych przez nich samych maszynopisach. Zachował się także zapomniany rękopis Katolickiej etyki społecznej, który przez długi czas znajdował się w mieszkaniu przy ul. Kanoniczej. Odnalazł go ks. prof. Tadeusz Styczeń – jeden ze słuchaczy wykładów oraz późniejszy współpracownik i następca ks. prof. Karola Wojtyły w Katedrze Etyki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Reklama

Obecnie rękopisy znajdują się w Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Są to dwie teczki z luźnymi kartkami, datowanymi na 1957 r.

KAI/kh

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę