Nasze projekty

Zakonnice odstępują od prowadzenia DPS-u w Jordanowie. Jest oświadczenie przełożonej prezentek

Rada Generalna Zgromadzenia Sióstr Prezentek dnia 15 czerwca br. podjęła decyzję o odstąpieniu od prowadzenia DPS-u w Jordanowie. Jak czytamy w przesłanym KAI oświadczeniu przełożonej generalnej Zgromadzenia Sióstr Prezentek, Rada podjęła też decyzję, że sam budynek, w którym zlokalizowany jest DPS, zostanie użyczony tak, aby dalej mogli w nim przebywać dotychczasowi Podopieczni.

fot. Henry & Co./unsplash.com

W opublikowanym w poniedziałek reportażu dziennikarze Wirtualnej Polski poinformowali, że w Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie pod Krakowem prowadzące ośrodek siostry prezentki od lat mają znęcać się nad dorosłymi i dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną.

Prokuratura Rejonowa w Suchej Beskidzkiej prowadzi śledztwo w sprawie znęcania się pracowników nad podopiecznymi. Dwie zakonnice z ośrodka usłyszały zarzuty – jedna znęcania się, druga utrudniania śledztwa.

Przełożona zgromadzenia: Nie ma akceptacji dla zachowań sprzecznych z misją naszego Zgromadzenia

Jednak nie było wiadomo co dalej z Domem Pomocy Społecznej i samym budynkiem, w którym się znajduje. Należy on bowiem do Zgromadzenia Sióstr Prezentek. W czwartek przełożona generalna m. Anna Telus wydała oświadczenie, w którym poinformowała, że Rada Generalna Zgromadzenia Sióstr Prezentek dnia 15 czerwca br. podjęła decyzję o odstąpieniu od prowadzenia DPS-u w Jordanowie.

Reklama

Jak podkreśliła dalej „sam budynek, w którym zlokalizowany jest DPS, zostanie użyczony tak, aby dalej mogli w nim przebywać dotychczasowi Podopieczni.”

W oświadczeniu zapewniła również gotowość współpracy z państwowym wymiarem sprawiedliwości i innymi kompetentnymi instytucjami. „Nie ma akceptacji dla zachowań sprzecznych z misją naszego Zgromadzenia, którą jest służba drugiemu człowiekowi, zwłaszcza najmniejszemu i bezbronnemu. Dalsze decyzje będą uzależnione od wyników toczącego się postępowania” – podkreśliła.

Publikujemy treść oświadczenia:

Kraków, 16 czerwca 2022 r.

Reklama

Oświadczenie w sprawie dalszego funkcjonowania Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie

Kierując się odpowiedzialnością za istnienie i funkcjonowanie Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie, w szczególności troską o Podopiecznych, Rada Generalna Zgromadzenia Sióstr Prezentek dnia 15 czerwca br. podjęła decyzję o odstąpieniu od prowadzenia DPS-u w Jordanowie. Rada podjęła też decyzję, że sam budynek, w którym zlokalizowany jest DPS, zostanie użyczony tak, aby dalej mogli w nim przebywać dotychczasowi Podopieczni.

Zgodnie z ustaleniami z Wojewodą Małopolskim, nowym organem prowadzącym DPS będzie Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej. Formalne warunki przekazania zostaną doprecyzowane w najbliższych dniach. Już dziś jednocześnie Zgromadzenie otrzymało gwarancję, że pracownicy DPS-u zostaną zatrudnieni przez nowy organ prowadzący na dotychczasowych warunkach.

Reklama

Jako przełożona generalna podtrzymuję gotowość pełnej współpracy z organami państwowymi w wyjaśnieniu wszystkich zarzutów dotyczących funkcjonowania placówki.

Nie ma akceptacji dla zachowań sprzecznych z misją naszego Zgromadzenia, którą jest służba drugiemu człowiekowi, zwłaszcza najmniejszemu i bezbronnemu. Dalsze decyzje będą uzależnione od wyników toczącego się postępowania.

S. M. Anna Telus

przełożona generalna

Zgromadzenia Sióstr Prezentek


KAI, pa/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę