Wizerunek, który przyczynił się do wielu cudów i nawróceń. 100-lecie koronacji obrazu Matki Bożej u dominikanów

Ten maryjny wizerunek przyczynił się do wielu nawróceń i cudów, a dominikanie czczą go od co najmniej XVII wieku. "Powinniśmy prosić Maryję o nawrócenie" – mówi o. Łukasz Wiśniewski OP, przeor krakowskich dominikanów, który zaprasza na obchody związane z 100. rocznicą koronacji obrazu Matki Bożej Różańcowej.

fot. Fabian Stanisz OP/Facebook Bazylika Świętej Trójcy w Krakowie

Przez cały październik potrwają obchody 100. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Różańcowej z bazyliki Świętej Trójcy w Krakowie. Do udziału w uroczystościach o. Wiśniewski OP zaprasza „może zwłaszcza tych, którym nie po drodze ostatnio z Panem Bogiem, wiarą, Kościołem”. W kontekście wielu odejść z Kościoła oraz ostatniego kryzysu we wspólnocie dominikanów to zachęta do modlitwy o odwagę powrotu do czystego źródła Ewangelii na każdym poziomie: w życiu osobistym, w zakonie, w Kościele lokalnym. Powinniśmy prosić Ją o nawrócenie. Ten jubileusz daje nam szansę odważnej modlitwy o ewangeliczną czystość życia – podkreśla o. Wiśniewski.

„Jednym uchem osób wyznających grzechy jest spowiednik, ale drugim – Maryja, która słucha ich historii i skarg”

W kaplicy, gdzie umieszczony jest obraz Matki Bożej, przez cały dzień jest możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Maryja jest niemym świadkiem wielu nawróceń, powrotów do Pana Boga. Jednym uchem osób wyznających grzechy jest spowiednik, ale drugim – Maryja, która słucha ich historii i skarg. Ból wypowiadany spowiednikowi jest w jakimś sensie równocześnie wypowiadany przed Nią, co staje się wołaniem o nawrócenie – podkreśla dominikanin.

Nie mam wątpliwości, że nasza Maryja powinna być określana tytułem Salus Populi Cracoviensis. Obraz jest przecież kopią rzymskiego wizerunku Matki Bożej Śnieżnej z bazyliki Santa Maria Maggiore, nazywanego Salus Populi Romani – zwraca uwagę o. Wiśniewski OP. Obraz był noszony w procesjach na Rynku Głównym albo umieszczany w głównej nawie kościoła zawsze, gdy miastu groziło nieszczęście, w czasie zaraz, kataklizmów i wojen.

Reklama
Reklama

„Kobiety modliły się o ocalenie rodzin, dzięki czemu ich mężów czy braci nie wywieziono na roboty do Niemiec”

Matka Boża Różańcowa była czczona u krakowskich dominikanów co najmniej od początku XVII wieku, ale Jej kult rozkwitł po zwycięskiej bitwie pod Chocimiem 400 lat temu. Bitwy pod Lepanto, Chocimiem i Wiedniem to trzy starcia między chrześcijańską Europą a muzułmańską Turcją, które zakończyły się wiktorią, i wszystkie są związane z kultem maryjnym – zwraca uwagę Elżbieta Wiater, autorka książki „Krakowska Królowa Różańca”, poświęconej dziejom obrazu.

Zachowały się świadectwa wymodlonych cudów, nawróceń, ocalenia w czasie wojen. Pewien członek bractwa różańcowego podczas I wojny światowej trzykrotnie był trafiony szrapnelem, ale za każdym razem kończyło się na drobnych siniakach. Z czasów II wojny pochodzą historie kobiet, które modliły się o ocalenie rodzin, dzięki czemu ich mężów czy braci nie wywieziono na roboty do Niemiec – dodaje.

Jubileusz koronacji. Jakie wydarzenia zaplanowano?

O koronację wizerunku krakowscy dominikanie starali się od 1913 roku. Gdy abp Adam Sapieha koronował obraz w 1921 roku, na Rynku zgromadziło się 100 tys. pielgrzymów z różnych stron Polski. Trwał narodowy entuzjazm z powodu odzyskanej niepodległości, radość po wygranej Bitwie Warszawskiej. To było wielkie święto – opowiada autorka książki o dziejach kultu Pani Różańcowej.

Reklama
Reklama

Świętowanie jubileuszu potrwa cały miesiąc. W piątek 1 października o 20.15 rozpocznie go koncert pieśni maryjnych, skomponowanych przez o. Dawida Kusza OP. W pierwszą sobotę miesiąca, 2 października, zaplanowano trzy wykłady, przygotowane przy współpracy z Dominikańską Szkołą Filozofii i Teologii, które rozpoczną się o 17.00 w Auli św. Tomasza. Poświęcone będą starotestamentalnym figurom Maryi, historii krakowskich bractw różańcowych oraz podobieństwom i różnicom między Różańcem i Modlitwą Jezusową.

W święto Matki Bożej Różańcowej, w czwartek 7 października, mszę św. konwentualną o 12.00 odprawi bp Damian Muskus OFM.

We wszystkie soboty października dominikanie zapraszają na 19.30 do bazyliki Świętej Trójcy na Wieczory Maryjne. W programie msza św, konferencja i nabożeństwo różańcowe przygotowane są przez duszpasterstwa i wspólnoty zgromadzone przy krakowskim klasztorze.

Reklama

kh/KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę