Nasze projekty

W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły. Co to oznacza?

W Środę Popielcową obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły. Co on dokładnie oznacza?

Zasady postu dla katolików dokładnie określa Kodeks Prawa Kanonicznego, a dokładnie 1251 i 1252 kanon. Mówią one o tym, że wstrzemięźliwość od jedzenia mięsa obowiązuje w każdy piątek roku (poza uroczystościami), a dodatkowo post ścisły w Wielki Piątek i w Środę Popielcową.

Kolejny paragraf wspomina, że wstrzemięźliwość od mięsa dotyczy osób, które ukończyły 14. rok życia, a post ścisły osoby pełnoletnie do 60. roku życia.

https://twitter.com/EpiskopatNews/status/1361661608854978563

Reklama
Reklama

Post ścisły oznacza, że w trakcie całego dnia można spożyć 3 posiłki, w tym dwa lekkie i jeden do syta.

Przypomnijmy, że w Środę Popielcową nie ma obowiązku uczestnictwa w Eucharystii. Dobrze jest zacząć czterdziestodniowy czas Wielkiego Postu od Mszy św. i obrzędu posypania głów popiołem na znak pokuty – mówi o. Leszek Gęsiak SJ, rzecznik episkopatu.

Inny obrzęd posypania głów popiołem

W tym roku Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów opublikowała Notę dotyczącą nałożenia popiołu w okresie pandemii. Czytamy w niej, że kapłan po odmówieniu modlitwy błogosławieństwa popiołu i po pokropieniu go w milczeniu wodą święconą, „zwróciwszy się do obecnych, wypowiada jeden tylko raz do wszystkich formułę z Mszału Rzymskiego: +Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię+ lub +Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz+”.

Reklama
Reklama

SPRAWDŹ: Watykan zmienił obrzęd posypania głów popiołem

ag/BP KEP/Stacja7

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite