W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły. Co to oznacza?
W Środę Popielcową obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły. Co on dokładnie oznacza?
Polub nas na Facebooku!
Zasady postu dla katolików dokładnie określa Kodeks Prawa Kanonicznego, a dokładnie 1251 i 1252 kanon. Mówią one o tym, że wstrzemięźliwość od jedzenia mięsa obowiązuje w każdy piątek roku (poza uroczystościami), a dodatkowo post ścisły w Wielki Piątek i w Środę Popielcową.
Kolejny paragraf wspomina, że wstrzemięźliwość od mięsa dotyczy osób, które ukończyły 14. rok życia, a post ścisły osoby pełnoletnie do 60. roku życia.
Post ścisły oznacza, że w trakcie całego dnia można spożyć 3 posiłki, w tym dwa lekkie i jeden do syta.
Przypomnijmy, że w Środę Popielcową nie ma obowiązku uczestnictwa w Eucharystii. Dobrze jest zacząć czterdziestodniowy czas Wielkiego Postu od Mszy św. i obrzędu posypania głów popiołem na znak pokuty – mówi o. Leszek Gęsiak SJ, rzecznik episkopatu.
Inny obrzęd posypania głów popiołem
W tym roku Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów opublikowała Notę dotyczącą nałożenia popiołu w okresie pandemii. Czytamy w niej, że kapłan po odmówieniu modlitwy błogosławieństwa popiołu i po pokropieniu go w milczeniu wodą święconą, „zwróciwszy się do obecnych, wypowiada jeden tylko raz do wszystkich formułę z Mszału Rzymskiego: +Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię+ lub +Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz+”.
SPRAWDŹ: Watykan zmienił obrzęd posypania głów popiołem
ag/BP KEP/Stacja7