Uroczystości odpustowe na Jasnej Górze [PROGRAM]
– Święto Matki Bożej Częstochowskiej będzie i w tym roku kolejną okazją do wyrażenia wdzięczności Maryi za Jej opiekę nad naszym narodem i błaganiem, by wyprosiła nam łaskę ustania epidemii – mówi przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski. Paulina zachęca do duchowej łączności z Jasną Górą, zwłaszcza 26 sierpnia. Do sanktuarium na odpust przybywają przedstawiciele pieszych pielgrzymek.
Polub nas na Facebooku!
O. Samuel Pacholski podkreśla, że pielgrzymi przychodzą do Matki Bożej, by dziękować „za to, co już i prosić o to, co jutro” oraz o ratunek od nieszczęść i ustrzeżenie wiary. – Wpisujemy się w sztafetę ludzi wierzących oddanych Maryi i świadomych tego, że tak, jak pomagała naszym ojcom, tak, może pomagać nam – mówi przeor i dodaje, że w sytuacji koronawirusa warto modlić się za wstawiennictwem Maryi, “byśmy potrafili w tej sytuacji patrzeć przez klucz wiary i widzieli, że Pan Bóg zawsze mówi do nas poprzez wydarzenia, i każde, nawet te trudne, są znakiem Jego miłości do każdego człowieka”.
O. Samuel zaprasza także do włączenia się w obchody święta Matki Bożej Częstochowskiej bez względu na odległość czy przeszkody formalne. Jak zapewniają paulini, sanktuarium jest gotowe na przyjęcie pątników, a ojcowie starają się o zapewnienie bezpieczeństwa. Przypominają jednak, że w kwestii zasad sanitarnych wiele zależy od samych pielgrzymów, dlatego proszą, w trosce o siebie i innych, o dyscyplinę i odpowiedzialność. – Dziękujemy Matce Bożej za to, że mimo napływu pielgrzymów jesteśmy wolni od zakażeń. Robimy wszystko, co po ludzku jest możliwe i mam nadzieję, że będziemy mogli bezpiecznie przeżyć także tę uroczystość – podkreśla przeor.
Oto pełny program obchodów
25 sierpnia, wtorek
17.00 – Nieszpory Maryjne w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Rodziny w Częstochowie
17.40 – Diecezjalna Procesja Maryjna z Archikatedry na Jasną Górę
19.00 – Msza św. na Szczycie jasnogórskim – przewodniczy abp Wacław Depo, metropolita częstochowski (zakończenie Nowenny Jasnogórskiej)
21.00 – Apel Jasnogórski w Kaplicy Matki Bożej – transmisja na kanale YouTube
Czuwanie nocne – Pomocnicy Maryi Matki Kościoła (Kaplica Matki Bożej) – transmisja na kanale YouTube.
26 sierpnia, środa
5.30 – Godzinki
6.00 – Odsłonięcie Cudownego Obrazu Matki Bożej
10.00 – Modlitwa ‘Wszystko postawiłem na Maryję’ /kard. Stefan Wyszyński/ – o. Nikodem Kilnar, Katolickie LO z Częstochowy, Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski Pueri Claromontani i Jasnogórski Oktet Dęty /Szczyt jasnogórski/
10.45 – Ingres Księży Biskupów
11.00 – SUMA PONTYFIKALNA z Aktem Odnowienia Ślubów Jasnogórskich (Transmisja: TV Trwam)
przewodniczy – abp Wojciech Polak, Prymas Polski
Po Mszy św. – Przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego
14.00 – Droga Krzyżowa /Wały jasnogórskie/
16.15 – Różaniec /Kaplica Matki Bożej/
18.30 – Procesja Eucharystyczna
19.00 – Msza św. z homilią – abp Wacław Depo, metropolita częstochowski
21.00 – Apel Jasnogórski
W sumie odpustowej wezmą udział, liczniej niż zwykle, polscy biskupi, którzy w czwartek rozpoczną na Jasnej Górze 386. Zebranie Plenarne Episkopatu Polski. Z tego względu będzie to dzień zawierzenia Maryi także tego wszystkiego, nad czym będą się pochylali biskupi w następnych dniach. – Od początku pandemii biskupi nie mieli swojego spotkania, więc czeka ich sporo pracy i wielkie wyzwania i chcemy poprzez naszą modlitwę pomóc im w tym, by to spotkanie było dla nich owocne w wyznaczaniu nowych kierunków pracy Kościoła w Polsce – powiedział o. Samuel Pacholski.
Na odpust na Jasną Górę docierają przedstawiciele pielgrzymek pieszych, głównie z okolicznych miejscowości. Wchodzą także pielgrzymi z dalszych zakątków Polski. Wszyscy zapewniają, że podejmują wszelkie środki bezpieczeństwa, by szczęśliwie dotrzeć do upragnionego celu. Choć w drogę wyruszają tylko nieliczni to duchowe pielgrzymowanie liczone jest w tysiącach.
os, KAI, Biuro prasowe Jasnej Góry/Stacja7