Nasze projekty

Uroczystości odpustowe na Jasnej Górze [PROGRAM]

– Święto Matki Bożej Częstochowskiej będzie i w tym roku kolejną okazją do wyrażenia wdzięczności Maryi za Jej opiekę nad naszym narodem i błaganiem, by wyprosiła nam łaskę ustania epidemii – mówi przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski. Paulina zachęca do duchowej łączności z Jasną Górą, zwłaszcza 26 sierpnia. Do sanktuarium na odpust przybywają przedstawiciele pieszych pielgrzymek.

O. Samuel Pacholski podkreśla, że pielgrzymi przychodzą do Matki Bożej, by dziękować „za to, co już i prosić o to, co jutro” oraz o ratunek od nieszczęść i ustrzeżenie wiary. – Wpisujemy się w sztafetę ludzi wierzących oddanych Maryi i świadomych tego, że tak, jak pomagała naszym ojcom, tak, może pomagać nam – mówi przeor i dodaje, że w sytuacji koronawirusa warto modlić się za wstawiennictwem Maryi, „byśmy potrafili w tej sytuacji patrzeć przez klucz wiary i widzieli, że Pan Bóg zawsze mówi do nas poprzez wydarzenia, i każde, nawet te trudne, są znakiem Jego miłości do każdego człowieka”.

O. Samuel zaprasza także do włączenia się w obchody święta Matki Bożej Częstochowskiej bez względu na odległość czy przeszkody formalne. Jak zapewniają paulini, sanktuarium jest gotowe na przyjęcie pątników, a ojcowie starają się o zapewnienie bezpieczeństwa. Przypominają jednak, że w kwestii zasad sanitarnych wiele zależy od samych pielgrzymów, dlatego proszą, w trosce o siebie i innych, o dyscyplinę i odpowiedzialność. – Dziękujemy Matce Bożej za to, że mimo napływu pielgrzymów jesteśmy wolni od zakażeń. Robimy wszystko, co po ludzku jest możliwe i mam nadzieję, że będziemy mogli bezpiecznie przeżyć także tę uroczystość – podkreśla przeor.

Oto pełny program obchodów

Reklama
Reklama

25 sierpnia, wtorek

17.00 – Nieszpory Maryjne w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Rodziny w Częstochowie
17.40 – Diecezjalna Procesja Maryjna z Archikatedry na Jasną Górę
19.00 – Msza św. na Szczycie jasnogórskim – przewodniczy abp Wacław Depo, metropolita częstochowski (zakończenie Nowenny Jasnogórskiej)
21.00 – Apel Jasnogórski w Kaplicy Matki Bożej – transmisja na kanale YouTube
Czuwanie nocne – Pomocnicy Maryi Matki Kościoła (Kaplica Matki Bożej) – transmisja na kanale YouTube.

26 sierpnia, środa

Reklama
Reklama

5.30 – Godzinki
6.00 – Odsłonięcie Cudownego Obrazu Matki Bożej
10.00 – Modlitwa 'Wszystko postawiłem na Maryję' /kard. Stefan Wyszyński/ – o. Nikodem Kilnar, Katolickie LO z Częstochowy, Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski Pueri Claromontani i Jasnogórski Oktet Dęty /Szczyt jasnogórski/
10.45 – Ingres Księży Biskupów

11.00 – SUMA PONTYFIKALNA z Aktem Odnowienia Ślubów Jasnogórskich (Transmisja: TV Trwam)
przewodniczy – abp Wojciech Polak, Prymas Polski
Po Mszy św. – Przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego

14.00 – Droga Krzyżowa /Wały jasnogórskie/
16.15 – Różaniec /Kaplica Matki Bożej/
18.30 – Procesja Eucharystyczna
19.00 – Msza św. z homilią – abp Wacław Depo, metropolita częstochowski
21.00 – Apel Jasnogórski

Reklama

W sumie odpustowej wezmą udział, liczniej niż zwykle, polscy biskupi, którzy w czwartek rozpoczną na Jasnej Górze 386. Zebranie Plenarne Episkopatu Polski. Z tego względu będzie to dzień zawierzenia Maryi także tego wszystkiego, nad czym będą się pochylali biskupi w następnych dniach. – Od początku pandemii biskupi nie mieli swojego spotkania, więc czeka ich sporo pracy i wielkie wyzwania i chcemy poprzez naszą modlitwę pomóc im w tym, by to spotkanie było dla nich owocne w wyznaczaniu nowych kierunków pracy Kościoła w Polsce – powiedział o. Samuel Pacholski.

Na odpust na Jasną Górę docierają przedstawiciele pielgrzymek pieszych, głównie z okolicznych miejscowości. Wchodzą także pielgrzymi z dalszych zakątków Polski. Wszyscy zapewniają, że podejmują wszelkie środki bezpieczeństwa, by szczęśliwie dotrzeć do upragnionego celu. Choć w drogę wyruszają tylko nieliczni to duchowe pielgrzymowanie liczone jest w tysiącach.

os, KAI, Biuro prasowe Jasnej Góry/Stacja7

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite