Nasze projekty

Uczniowie wymyślą, jak pomagać

Dwieście szkół z Małopolski uczestniczy w XI edycji projektu „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”, organizowanego przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie. Uczestnicy będą musieli opracować projekt planu pomocy np. rodzinom wielodzietnym, osobom starszym i niepełnosprawnym poprzez pomoc w codziennych czynnościach.

Celem projektu jest uwrażliwienie młodego pokolenia na potrzeby drugiego człowieka. Autorzy najbardziej skutecznych projektów zostaną ogłoszeni podczas gali, która odbędzie się 28 maja w Operze Krakowskiej.

Tegoroczny projekt skierowany jest do uczniów klas VI i VII szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadpodstawowych. Od 2007 r. zrealizowano dziesięć edycji małopolskiego projektu „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”, w których uczestniczyło ponad 40 tys. uczniów i nauczycieli z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z całej Małopolski.

Uczestnicy mieli za zadanie opracowanie projektu, poprzez który pomagają m.in. rodzinom wielodzietnym, osobom starszym i niepełnosprawnym, ubogim, a także nieuleczalnie chorym. Ich praca polega na pomocy w codziennych czynnościach. Wolontariusze towarzyszą podopiecznym w czasie wolnym, a także podczas wycieczek i spotkań integracyjnych. Uczniowie organizują również akcje charytatywne.

Reklama
Reklama

– Projekt jest odpowiedzią na przesłanie Jana Pawła II apelującego, by dawać świadectwo miłosierdzia i nieść pomoc ludziom w potrzebie. Jest to konkretne wypełnienie papieskiego testamentu – mówi Dorota Boczkowska-Molenda, koordynator projektu „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”.

– Propozycje przesłane przez uczniów w tej edycji dotyczą przede wszystkim lokalnych społeczności, niesienia pomocy samotnym matkom, czy niepełnosprawnym kolegom. Niektóre jednak dotyczą np. dzieci, które mieszkają poza granicami naszego kraju i potrzebują pomocy materialnej – podkreśliła.

Uroczysta gala, podczas której odbędzie się podsumowanie konkursu oraz ogłoszenie zwycięzców odbędzie się 28 maja w Operze Krakowskiej. Najbardziej skuteczne działania na rzecz potrzebujących podejmowane przez młodzież nagrodzone zostaną pielgrzymką do Włoch.

Reklama
Reklama

 

KAI/ad

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę