Nasze projekty

Trwa tydzień Laudato si. Caritas zaprasza do świętowania

Dokładnie 24 maja minie 5 lat od publikacji encykliki papieża Franciszka "Laudato si". Do świętowania tygodnia dedykowanego zawartemu w niej nauczaniu zaprasza wspólnota "Caritas Laudato si", utworzona w ramach projektu realizowanego przez Caritas Polska.

Centralne wydarzenia związane z tygodniem „Laudato si” organizuje watykańska Dykasteria ds. Integralnego Rozwoju Człowieka we współpracy z Global Catholic Climate Movement.

W marcu papież Franciszek wygłosił poruszającą modlitwę Urbi et Orbi na pustym placu Świętego Piotra. W kontekście pandemii zachęcał, by wykorzystać obecny stan jako czas wyboru. Wezwał do zbadania, czy naprawdę słuchamy płaczu biednych, wołania Ziemi. Piąta rocznica ogłoszenia encykliki Laudato si’ to idealny moment, aby zastanowić się, co możemy zrobić, żeby nasz sposób życia odpowiadał na wezwanie papieża Franciszka

– pisze Caritas Polska. Zdaniem wspólnoty trwający właśnie tydzień to doskonała okazja, by odnowić w sobie myślenie o tym, w jaki sposób żyjemy jako chrześcijanie, jako katolicy.

Reklama
Reklama

– My, którzy wierzymy, że Bóg jest naszym Ojcem, a my Jego stworzeniami. Jaka jest nasza odpowiedzialność za wspólny dom? Kluczem jest zrozumienie, że dzięki Bogu, Jego miłości, relacji z Nim, wszystko jest ze sobą połączone. Musimy pamiętać, że dobro rodzi dobro, a grzech rodzi śmierć

– mówi brat Cordian Szwarc OFM, krajowy animator wspólnoty Caritas Laudato si’.

Podczas Tygodnia Laudato si’, towarzyszącego obchodom piątej rocznicy ogłoszenia encykliki, odbędzie się szereg wydarzeń, do udziału w których zaprasza Caritas Polska. Program przedstawia się następująco:

Reklama
Reklama

1. MODLITWA I MSZA ŚWIĘTA – 24 MAJA, GODZ. 12:00

Papież wzywa, by 24 maja dołączyć do Globalnego Dnia Modlitwy Laudato si’. To modlitwa, która jest wyrazem troski o naszą Ziemię, nasz wspólny dom. Jesteśmy zaproszeni, by odmówić ją indywidualnie lub w rodzinie, we wspólnocie, w kościołach, podczas mszy świętych i nabożeństw. Zorganizujmy się w domach lub łącząc się online, by odpowiedzieć na wezwanie papieża Franciszka.
Zapraszamy na mszę świętą na łące, którą odprawi br. Cordian Szwarc OFM w niedzielę 24 maja o godzinie 12:00. Transmisja live na Facebooku Caritas Laudato si’.
Modlitwa: https://we.tl/t-AI282FKfKn

2. NABOŻEŃSTWA MAJOWE W OTOCZENIU PRZYRODY

Reklama

Nabożeństwa majowe w otoczeniu przyrody odbywają się przez cały miesiąc. Rozpoczynają się o godzinie 18:00 i są transmitowane online. W tygodniu Laudato si’ (18–23 maja) będzie jeszcze piękniej, zadbamy o oprawę muzyczną, by zawołać do Matki Bożej, Królowej Nieba i Ziemi. Nabożeństwa prowadzi br. Cordian Szwarc OFM; rozpoczynamy zawsze krótkim rozważaniem o ekologii i czytaniem fragmentu encykliki Laudato si’. Modlimy się w pięknych miejscach pełnych zieleni: na łąkach, w lesie, nad morzem, w pobliżu pszczelego ula czy torfowiska. W poniedziałek, 18 maja, do nabożeństwa majowego dołączą Agnieszka Musiał i Jan Smoczyński (Owca/Żywe Chwały…) i poprowadzą muzycznie naszą modlitwę.

https://www.facebook.com/events/1196195317396168/permalink/1207534032928963/
www.facebook.com/events/1196195317396168

3. WEBINARY KAŻDEGO DNIA
W ramach Tygodnia Laudato si’ zaplanowane zostały webinary – trwające ok. 1,5 godziny spotkania, podczas których będzie czas na modlitwę, rozmowę z ekspertem, wymianę doświadczeń i opinii. Warsztaty będą prowadzone po angielsku, w przypadku innych języków wykładowych zapewnione zostanie tłumaczenie symultaniczne.

Terminy i tematy:
• poniedziałek 18 maja, godz. 14:00 – wprowadzenie do Tygodnia Laudato si’ (o. Joshtrom Kureethadam)
• wtorek 19 maja, godz. 15:00 – ekoduchowość (Mary Evelyn Tucker)
• środa 20 maja, godz. 15:00 – zrównoważony rozwój (Yeb Saño)
• środa 20 maja, godz. 17:00 – rzecznictwo
• piątek 22 maja, godz. 15:00 – działania społeczne

Na webinary obowiązują zapisy: https://zoom.us/webinar/register/WN_oJFmciB8TSKBOLNWz_c-fg?timezone_id=Europe%2FWarsaw
Wydarzenie: https://www.facebook.com/events/239363500720712/

ad, KAI/Stacja7

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite