Nasze projekty

Triduum przygotowań przed 26 sierpnia

Trwa Triduum przygotowujące do Aktu Zawierzenia Polskich Parafii Matce Bożej Królowej Polski. Parafie dokonają go w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej 26 sierpnia jako kolejny etap obchodów 1050-lecia Chrztu Polski.

Działająca w ramach Konferencji Episkopatu Polski Komisja Duszpasterska zaproponowała, by bezpośredniemu przygotowaniu do Aktu Zawierzenia Parafii Matce Bożej Królowej Polski towarzyszyły trzy cnoty boskie: wiara, nadzieja i miłość, rozpatrywane w życiu Matki Najświętszej.


NADZIEJA

Pod hasłem nadziei trwa drugi dzień triduum przygotowującego do Aktu Zawierzenia Polskich Parafii Matce Bożej Królowej Polski.

Reklama

– W drugim dniu triduum przygotowującego do Aktu Zawierzenia naszych Parafii Matce Bożej zgłębiamy temat nadziei. To Maryja uczy nas w różnych, często trudnych okolicznościach, zwracać się do Pana Boga i szukać u Niego Pomocy – podkreśla o. Marian Waligóra OSPPE, przeor Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze.

Zauważa on, że w Kanie Galilejskiej to Maryja „wyprosiła pomoc Jezusa – Jego pierwszy cud. Miała nadzieję, że On nie odrzuci prośby Matki. – Dziś nam, sługom wesela w Kanie, mówi „byśmy czynili wszystko cokolwiek nam powie” jej Syn. Byśmy z nadzieją patrzyli w niebo, skąd przyjdzie nam pomoc” – mówi przeor.

– Rozpalajmy nasze serca nadzieją, że Pan z miłością dotknie naszej osobistej historii, historii naszej ziemi, i przyjdzie upragniona przemiana – zachęca w drugim dniu przygotowań do Aktu Zawierzenia Polskich Parafii Matce Bożej Królowej Polski Przeor Jasnej Góry.

Reklama

Zgodnie z propozycją Komisji Duszpasterskiej Konferencji Episkopatu Polski każdemu z dni triduum towarzyszą kolejne z trzech cnót boskich: wiara, nadzieja i miłość. W celebracji Słowa Bożego w każdym dniu przygotowań zapala się jubileuszową świecę, a następnie śpiewa się pieśń „Bogurodzica”. W drugim dniu triduum, kiedy wierni rozważają cnotę nadziei, świeca wskazuje na obecność we wspólnocie modlącego się Kościoła Chrystusa, który przyszedł, aby spełnić pragnienia i nadzieje ludzkości oraz Maryi jako nauczycielki nadziei.

Akt Zawierzenia Polskich Parafii Matce Bożej Częstochowskiej Królowej Polski obejmie wszystkie parafie Kościoła katolickiego w Polsce i na emigracji. Modlitwa zostanie odczytana w parafiach w piątek 26 sierpnia, czyli w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej.

Reklama

WIARA

Tematem przewodnim pierwszego dnia przygotowań do Aktu Zawierzenia Parafii jest wiara. Jak zaznacza rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik, odpowiedź Maryi: «Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa», to szczyt postawy religijnej wobec Boga, to pełna prostoty dyspozycyjność wobec planów Bożych.

– Maryja jest znakiem, że to Bóg działa pierwszy, a wiara zawsze jest Jego darem. Ona ten dar z pełną wolnością przyjęła. Jej pytanie o to, jak się to stanie, nie jest szukaniem zaspokojenia czystej ciekawości, lecz pytaniem o to, jak ma wypełnić wolę Bożą. Dlatego żona Zachariasza Elżbieta powie jej potem: „Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła” – czytamy o tym w materiałach Komisji Duszpasterstwa na triduum przygotowania do Aktu Zawierzenia Parafii Matce Bożej – mówi rzecznik Episkopatu.

Akt Zawierzenia Polskich Parafii Matce Bożej Częstochowskiej Królowej Polski obejmie wszystkie parafie Kościoła katolickiego w Polsce i na emigracji. Modlitwa zostanie odczytana w parafiach w piątek 26 sierpnia, czyli w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej.


BP KEP, mip / Warszawa

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę