Nasze projekty

Tomasz Rożek o Stephenie Hawkingu

Publicznie mówił, że jest agnostykiem, ale wierzył w istnienie Prawa Przyrody jako czegoś w rodzaju Bytu Wyższego - tak możliwość wiary w Boga zmarłego dziś Stephena Hawkinga podsumowuje dr Tomasz Rożek, fizyk i dziennikarz. Jego zdaniem Hawking wolał kreować się na agnostyka niż być nim w rzeczywistości.

Dr Tomasz Rożek powołuje się na swoją rozmowę z duchownym i naukowcem ks. Michałem Hellerem dotyczącą wiary fizyków uważających się za niewierzących. – Kiedyś podczas naszej rozmowy ks. Heller zauważył trafnie, że każdy fizyk, zwłaszcza zajmujący się zagadnieniami kosmologii i astronomii w pewnym momencie dochodzi do ściany i musi uznać istnienie jakiegoś Bytu Wyższego. Spytałem go wówczas właśnie o Stephena Hawkinga. Jego zdaniem gdyby go przycisnąć, też przyznałby że Ktoś taki musi istnieć – mówi Tomasz Rożek.

Dodaje, że po tamtej rozmowie zaczął nawet szukać różnych nieznanych wypowiedzi zmarłego dziś naukowca na temat Boga i znalazł takie, w których pisał o swojej wierze w istnienie Prawa Przyrody jako rodzaju Bytu Wyższego, nie w sensie osobowym, ale już zakrawającym o nadprzyrodzoność. – On był świetnym specem od swojego własnego wizerunku, wolał kreować się na buntownika i osobę o ostrych poglądach, ale jeśli już mówił o sprawach nadprzyrodzonych trudno te poglądy uznać za ostre – zauważa dr Rożek.

Jaki jest jego zdaniem największy wkład Stephena Hawkinga we współczesną fizykę?

Reklama

– Powiem może kontrowersyjną tezę, ale moim zdaniem jego największy wkład to nie były prace nad teoriami czy czarnymi dziurami, ale popularyzacja tych skomplikowanych zagadnień wśród bardzo szerokiej publiczności. Swoją pierwszą książką „Krótką historią czasu” od razu przykuł uwagę ludzi, ta pozycja przez kilka lat nie schodziła z czołówek list bestsellerów, co jest bardzo wysoko postawioną poprzeczką jeśli chodzi o prace astrofizyczne – mówi fizyk i dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, autor programu Sonda2.

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite