Nasze projekty

„To osoby, które weszły w Boży projekt”. Najstarsza pielgrzymka w Polsce już w drodze na Jasną Górę

"Ludzie, którzy idą w pielgrzymce mają Bożego ducha i dlatego jest tyle radości, dobrości, otwartości. To osoby, które weszły w Boży projekt, Boży zamiar i z tego faktu będzie wynikała radość" - podkreśla bp Łukasz Buzun, który żegnał pątników wyruszających dziś z Kalisza na Jasną Górę.

fot. Kaliska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę/facebook.com

Najstarsza z pieszych pielgrzymek w Polsce wyruszyła 9 sierpnia Po Mszach św. z kaliskich parafii. Oznajmiły to dzwony wszystkich kościołów.

Bp Łukasz Buzun w rozmowie z KAI stwierdził, że pielgrzymowanie można połączyć ze słowami „Maryja poszła z pośpiechem”, które stały się hasłem tegorocznych Dni Młodzieży w Lizbonie. Ludzie, którzy idą w pielgrzymce mają Bożego ducha i dlatego jest tyle radości, dobrości, otwartości. To osoby, które weszły w Boży projekt, Boży zamiar i z tego faktu będzie wynikała radość, bo Duch Święty potwierdza w sercu człowieka dobre wybory, daje nowe natchnienia, nadzieję i siłę, żeby ten wybór zrealizować – podkreślił biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.

ZOBACZ: Franciszek: ŚDM pokazały, że braterskie relacje między ludźmi są możliwe

Reklama

Już po raz kolejny kierownikami pielgrzymki są ks. Rafał Grzęda i ks. Szymon Rybak. „Człowiek drogą Kościoła” – pod tym hasłem pielgrzymi będą zmierzać w tym roku na Jasną Górę wsłuchując się w treść konferencji przygotowanych przez ojca duchownego ks. Rafała Siwka. To kapłan od młodzieńczych lat związany z pielgrzymowaniem, przez kilka lat pracujący w Irlandii, mający doświadczenie różnych wspólnot Kościoła i roli człowieka w Kościele.

W czasie konferencji chciałbym pokazać, że Kościół jest dla każdego człowieka, to sakrament zbawienia. Potrzebujemy Kościoła, bo bez niego byłoby nam źle. Z drugiej strony nie ma Kościoła bez człowieka. Mam nadzieję, że ten temat przedstawię w taki sposób, by osoby, które będą uczestniczyć w pielgrzymce mogły na nowo odkryć swoje miejsce w Kościele. Nasz Kościół, zwłaszcza w kontekście diecezjalnym jest taki, jacy my jesteśmy, jacy chcemy być i będziemy. Mamy na to bardzo duży wpływ – zaznaczył ojciec duchowny.

„Jestem bardzo wdzięczny tym wszystkim, którzy pielgrzymują w tym roku”

Bp Damian Bryl w rozmowie z KAI podkreślał, że pielgrzymowanie jest mocno wpisane w życie człowieka. Cieszę się, że wielu naszych diecezjan pragnie poświęcić kilka dni, żeby pielgrzymować na Jasną Górę i w ten sposób odbyć kilkudniowe rekolekcje. Jestem bardzo wdzięczny tym wszystkim, którzy pielgrzymują w tym roku – powiedział biskup kaliski, który z pielgrzymami spotka się 13 sierpnia w Białej, gdzie będzie przewodniczyć Mszy św.

Reklama

Pielgrzymkę tworzą 24 grupy, w tym 14 promienistych, 6 kaliskich, 3 rowerowe i biegowa. Jak co roku pielgrzymom będzie towarzyszyć grupa złota, którą organizuje Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej. W czasie trwania pielgrzymki każdego dnia będą odbywać się spotkania o godz. 20.30 w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, gdzie będzie czas na konferencję, modlitwę, śpiew. Całość będzie kończyć się Apelem Jasnogórskim.

ZOBACZ TEŻ: „Pątnicy mają to przekonanie, że idą do kogoś, kto zna ich życie”. Już wkrótce kolejny pielgrzymkowy szczyt na Jasnej Górze

Tradycyjnie 13 sierpnia nastąpi połączenie grup kaliskich z promienistymi. O godz. 12.15 w Białej zostanie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem biskupa kaliskiego Damiana Bryla. Stamtąd pielgrzymi zwartą grupą pójdą na Jasną Górę, gdzie ok. godz. 17.00 zostaną powitani przez biskupa pomocniczego Łukasza Buzuna.

Reklama

16 sierpnia po Mszy św. porannej w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej pielgrzymi wyruszą w drogę powrotną. Do Kalisza pątnicy dotrą 19 sierpnia. O godz. 16.30 zostaną powitani przy kościele św. Gotarda przez bpa Damiana Bryla, skąd przejdą do Narodowego Sanktuarium św. Józefa, gdzie pielgrzymkę zakończy Msza św. o godz. 17.00 pod przewodnictwem biskupa kaliskiego.

Najstarsza pielgrzymka w Polsce

Piesza Pielgrzymka Kaliska zyskała miano najstarszej w Polsce. Dzięki dokumentom przechowywanym w jasnogórskim archiwum można stwierdzić, że mieszkańcy Kalisza od 1637 r. pielgrzymują nieprzerwanie na Jasną Górę.

Istnieje jednak zapis o 30 lat starszy, który dokumentuje pielgrzymkę na Jasną Górę sodalistów z jezuickiego kolegium w Kaliszu w 1607 r. Można domniemywać, że pielgrzymowali oni do tronu Matki Bożej każdego roku, ponieważ spośród sodalistów wielu wstąpiło do zakonu paulinów, m.in. Augustyn Kordecki.

ZOBACZ TEŻ: Nastolatka odzyskała wzrok w czasie ŚDM w Lizbonie. „To moje nowe urodziny”

Istnieje jeszcze jeden zapis z 1618 r. upamiętniający pielgrzymkę kaliską, która wyruszyła z kościoła ojców franciszkanów. Została ona zorganizowana przez Bractwo Męki Pańskiej.

Do końca XIX wieku pielgrzymki na Jasną Górę organizowane były w dwóch terminach: na 15 sierpnia i 8 września, w obu przypadkach trwały one 10 dni. Po czterech dniach drogi pątnicy zachodzili na Jasną Górę, gdzie spędzali dwa dni, po czym pieszo wracali do Kalisza. Dopiero w XX wieku utrwaliła się tradycja pielgrzymki sierpniowej. Pielgrzymowania kaliskiego nie przerwały nawet lata okupacji hitlerowskiej i komunistycznego reżimu.

KAI,pa/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę