Nasze projekty

Franciszek: ŚDM pokazały, że braterskie relacje między ludźmi są możliwe

„Światowe Dni Młodzieży pokazały wszystkim, że możliwy jest inny świat: świat braci i sióstr, gdzie flagi wszystkich narodów powiewają razem, obok siebie, bez nienawiści, bez lęku, bez zamknięcia, bez broni!” – powiedział Ojciec Święty podsumowując podczas dzisiejszej audiencji swoją podróż apostolską do Portugalii.

fot. vatican news/youtube.com

Papież przypomniał, że Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie były pierwszymi po doświadczeniu pandemii i wyznaczyły nowy początek wielkiej pielgrzymki młodych poprzez wszystkie kontynenty w imię Jezusa Chrystusa. Były skoncentrowane na osobie Maryi Dziewicy, która w najbardziej krytycznej dla niej chwili nie zamknęła się w sobie, lecz „wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1, 39) – jak mówiło motto lizbońskiego wydarzenia. To Ona prowadzi pielgrzymkę młodych idących za Jezusem – podkreślił Franciszek.

Ojciec Święty zwrócił uwagę na znaczenie swej modlitwy z młodymi chorymi w Fatimie, gdzie ponowił poświęcenie Europy i świata Niepokalanemu Sercu Maryi. Zaznaczył, że Światowe Dni Młodzieży to nie wakacje, lecz „spotkanie z żywym Chrystusem za pośrednictwem Kościoła, spotkanie, które sprawia rozwój w wierze i gdzie wielu odkrywa Boże powołanie: do małżeństwa, do życia konsekrowanego, do kapłaństwa”. Jest to też czas odkrycia, że Bóg jest Ojcem i kocha wszystkie swoje dzieci.

ZOBACZ: Neokatechumenat po ŚDM: 3,5 tys. młodych chce iść do seminarium lub zakonu

Reklama

„Światowe Dni Młodzieży pokazały wszystkim, że możliwy jest inny świat”

Papież wyraził przekonanie, że wydarzenie to napełni nową energią apostolską również portugalski Kościół. Ufa, że pomoże także młodym na całym świecie z ufnością spoglądać w przyszłość: Podczas gdy na Ukrainie i w innych miejscach na świecie toczą się walki, a w niektórych ukrytych miejscach planowana jest wojna, Światowe Dni Młodzieży pokazały wszystkim, że możliwy jest inny świat: świat braci i sióstr, gdzie flagi wszystkich narodów powiewają razem, obok siebie, bez nienawiści, bez lęku, bez zamknięcia, bez broni! – stwierdził. Jednocześnie postawił pytanie, czy wielcy tego świata usłyszą przesłanie młodych.

Franciszek na zakończenie swej katechezy podziękował władzom Portugalii oraz tamtejszemu Kościołowi, a także współpracownikom i wolontariuszom. Niech Pan za wstawiennictwem Maryi Panny błogosławi młodych całego świata i niech błogosławi naród portugalski – powiedział Ojciec Święty modląc się wraz z wiernymi za Portugalczyków.

KAI, pa/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę