Nasze projekty

Papież zwrócił się do pielgrzymów idących na Jasną Górę

"Powierzam wam pragnienie, które noszę w sercu: pragnienie pokoju dla świata. Przedstawcie je Tej, która jest Królową Pokoju" - powiedział papież do pielgrzymów zmierzających na Jasną Górę, dodając, aby prosili "o ten bezcenny dar zwłaszcza dla drogiej i umęczonej Ukrainy".

Fot. Bob Wilson/Cathopic

Papież Franciszek podczas środowej audiencji ogólnej skierował kilka słów do Polaków, dziękując za modlitewne wsparcie podczas jego ostatniej podróży do Portugalii na Światowe Dni Młodzieży.

Następnie papież zwrócił się do pielgrzymów zmierzających w tych dniach w pielgrzymkach na Jasną Górę. W tym miesiącu wielu z was pielgrzymuje na Jasną Górę i do innych sanktuariów maryjnych; dlatego powierzam wam pragnienie, które noszę w sercu: pragnienie pokoju dla świata. Przedstawcie je Tej, która jest Królową Pokoju. Proście o ten bezcenny dar zwłaszcza dla drogiej i umęczonej Ukrainy. Z serca wam błogosławię – powiedział papież.

ZOBACZ: Wyjątkowy gest wobec papieża wolontariuszki ŚDM z zespołem Downa. Zobacz nagranie!

Reklama

Papieską katechezę streszczono także po polsku:

Drodzy bracia i siostry, w minionych dniach byłem w Portugalii, uczestnicząc w 37. Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie. Odbyłem również krótką pielgrzymkę do Fatimy, miejsca objawień, gdzie Maryja przekazała orędzie wiary i nadziei. Młodzi z całego świata mogli wziąć udział w tym wielkim wydarzeniu po długiej izolacji, spowodowanej pandemią. Było ono darem Boga, który zawsze otwiera nowe horyzonty. Zebrali się oni w Lizbonie, w mieście, które otwiera się na ocean, pozostając symbolem wielkich wypraw morskich, a także chęci wychodzenia poza ograniczenia i odkrywania nowych światów. Pragnienia te są właściwe ludziom młodym, którzy potrzebują wewnętrznego impulsu, by wyjść ku temu, co nowe, podobnie jak Maryja, która pobudzona przez Boga, „wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1, 39). Także dzisiaj prowadzi Ona młodych, idących za Jezusem. Światowe Dni Młodzieży były więc impulsem do wyjścia.

Do Portugalii przybyło mnóstwo młodych ludzi, pełnych entuzjazmu. Doświadczyli oni przyjaźni i braterstwa w parafiach i rodzinach, które ich przyjęły. Przeżyli wiele spotkań i wydarzeń w Lizbonie i w Fatimie: powitanie, czuwanie, Drogę krzyżową, Różaniec, Mszę świętą. Było to spotkanie z żywym Chrystusem i z Jego Kościołem. Wielu zapewne odkryło tam Boże powołanie, doświadczając z radością, że są częścią ludu Bożego, który nie jest ograniczony przez terytorium, język, narodowość, ale jest posłany, aby głosić wszystkim, że Bóg jest Ojcem i kocha wszystkie swoje dzieci. Podczas gdy na Ukrainie i w wielu krajach toczą się wojny, to radosne spotkanie młodych pokazało wszystkim, że możliwy jest inny świat – świat sióstr i braci, gdzie flagi wszystkich narodów powiewają obok siebie – świat bez nienawiści, bez lęku i bez broni. To oni dają nam nadzieję, ponieważ spotkali Chrystusa, a tylko On, odnawiając serce człowieka, odnawia świat i daje nadzieję.

Reklama

ZOBACZ: Neokatechumenat po ŚDM: 3,5 tys. młodych chce iść do seminarium lub zakonu

W dzisiejszej audiencji udział wzięli: dwie grupy międzyparafialne z Włocławka; Grupa pielgrzymów z parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Latowicach, w diecezji kaliskiej; Pielgrzymi z Nowego Sącza wraz z Zastępca Prezydenta Miasta Nowego Sącza Panią Magdaleną Majka oraz Zespół Promyczki Dobra z Nowego Sącza wraz z laureatami Międzynarodowego Festiwali Piosenki Dziecięcej Skowroneczek a także pielgrzymi indywidualni z kraju i zagranicy.

KAI, pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę