Nasze projekty

„Ten pogrzeb jest czasem próby”

- Przyzywamy miłosierdzia Bożego nad całym jego długim życiem, pełnym dramatycznych decyzji, których konsekwencje do dziś budzą wiele emocji. Nade wszystko na ołtarzu składamy dziś dobremu Bogu ostatni akt wiary, na który zdobył się świadomie w obliczu śmierci. A była nim prośba o spowiedź, sakrament chorych i komunię świętych - powiedział biskup polowy Józef Guzdek w czasie mszy św. za duszę zmarłego gen. Wojciecha Jaruzelskiego.

Modlitwa w intencji pana generała jest potwierdzeniem troski Kościoła o to, co najważniejsze, o zbawienie – mówił w homilii biskup Guzdek. Ten pogrzeb jest czasem próby dla wierzących – zaznaczył w dalszej części, tłumacząc, że Kościół jako wspólnota kontynuuje w ten sposób misję Chrystusa wrażoną w słowach: „Nie przyszedłem po to, aby świat potępić, ale by świat zbawić”.

W homilii podkreślona też została różnica między oceną a sądem. – Sąd w chwili śmierci człowieka należy już tylko do Boga – zauważył bp Guzdek. Biskup podkreślił, że obowiązkiem kapelanów wojskowych jest modlitwa za poległych i zmarłych żołnierzy oraz ich rodziny. – To kapelan stojąc przy ołtarzu Eucharystii, by prosić Boga, aby okazał miłosierdzie żołnierzowi, który odchodzi na wieczną wartę – mówił biskup.

W homilii wiele razy przywołał miłosierdzie Boże: – Jako chrześcijanie jesteśmy apostołami prawdy i miłosierdzia, wyznawcami Boga, który jest sprawiedliwy i miłosierny równocześnie. Tych wartości nie możemy rozdzielać. Zdrada jednej z nich sprawia, że rozmijamy się z Ewangelią. Można ulec pokusie zakłamania i ukrywania prawdy, można też oskarżać w imię prawdy, zapominając o tym, że Jezus, gdy dostrzegał nawrócenie, okazywał miłosierdzie – mówił bp Guzdek.

Reklama
Reklama

Wojciech Jaruzelski, dyktator i Prezydent Polski, zmarł 25 maja 2014 roku, w szpitalu  wojskowym w Warszawie. Według Katolickiej Agencji Informacyjnej i komunikatu Ordynariatu polowego, niedługo przed śmiercią generał przyjął sakramenty święte i ucałował relikwie św. Jana Pawła II. W czasie życia wiele razy spotykał się z Janem Pawłem II.

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę