Nasze projekty

Święta z ubogimi i bezdomnymi – kilkadziesiąt spotkań w całej Polsce

Nie tylko Caritas i wspólnoty takie jak Sant’Egidio, także studenci z duszpasterstw akademickich organizują w najbliższych dniach w całej Polsce kilkadziesiąt spotkań świątecznych dla ubogich i bezdomnych. Większość z nich odbędzie się w Wigilię, aby potrzebujący nie spędzali tego dnia w samotności.

Warszawa

Już nie Wigilię, ale Święta z Ubogimi przygotowuje w tym roku warszawska Wspólnota Sant’Egidio w parafii Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie. Podczas bożonarodzeniowego obiadu, który odbędzie się 25 grudnia w dolnym kościele o 13:00, spodziewanych jest ponad 500 ubogich i bezdomnych gości.

– Biedni, bogaci, młodzi i starzy, wierzący i wątpiący. Zrób coś, by w te święta ktoś nie był sam. Nic nie będzie za mało, wszystko cenne. To będą święta naprawdę. Święta niemożliwe, na 500 osób. Święta rodzinne. Nie będziesz pewien kto komu pomaga, bo najważniejsze stanie się objęcie – zachęcają organizatorzy.

Reklama
Reklama

Kilka dni przed świętami, 21 grudnia, uroczystą kolację wigilijną przygotowuje również Fundacja Kapucyńska. Organizatorzy podkreślają, że okres świąt to czas szczególnie trudny dla osób bez domu. Podczas wspólnego posiłku, każdemu przybyłemu zostanie wręczona paczka.

– Przygotowujemy co roku około 150 paczek, w których znajdują się: bielizna, skarpety, kalesony, rękawice, czapka, szalik, krem, słodycze, kawa, konserwy. Dla nas to rzeczy podstawowe, a dla osób bezdomnych luksusowe i najbardziej potrzebne. Wspólnie łamiemy się opłatkiem, śpiewamy kolędy. Potrzebujemy środki na zakup jedzenia na trzy rekolekcyjne wieczory i na wigilię oraz na rzeczy do paczek – czytamy na stronie internetowej Fundacji.

 

Reklama
Reklama

Poznań

Trwają już przygotowania do wigilii, którą Caritas Archidiecezji Poznańskiej przygotowuje w tym roku na 1400 osób. W pomoc przy przedsięwzięciu zaangażowanych jest 1000 wolontariuszy z 13 wielkopolskich szkół oraz wolontariusze z Centrum Wolontariatu Caritas. Tradycyjne świąteczne spotkanie, w którym weźmie udział abp Stanisław Gądecki, odbędzie się 24 grudnia w hali nr 2 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich (MTP).

– Zapraszamy wszystkie osoby, które z różnych względów nie mogą spędzić wigilii przy rodzinnym stole. Potrzebujące rodziny, osoby starsze, samotne oraz bezdomnych. Naszym pragnieniem jest stworzenie wspólnoty, w której razem będziemy przeżywać ten szczególny dzień w roku – powiedział KAI ks. Łukasz Łukasik.

Reklama

Opole

27. Opolska Wigilia Samotnych, Bezdomnych i Potrzebujących odbędzie się w tym roku w niedzielę, 22 grudnia o 16.00. – Zapraszamy wszystkich opolan w potrzebie do Centrum Wystawienniczo-Kongresowego w Opolu, za Centrum Handlowym „Karolinka” – powiedział ks. prałat Zygmunt Lubieniecki, współorganizator wydarzenia, proboszcz parafii św. Józefa w Opolu-Szczepanowicach. Uroczystość swoim patronatem objął biskup opolski Andrzej Czaja. Uczestnicy otrzymają paczki żywnościowe. Na stołach nie zabraknie tradycyjnych potraw wigilijnych. O oprawę muzyczną zadbają orkiestra i chór parafii św. Józefa w Opolu-Szczepanowicach.

Lublin

Członkowie Caritas Archidiecezji Lubelskiej już po raz trzeci zapraszają na „Wigilię Miłosierdzia”, która wg planów zgromadzi ponad 500 potrzebujących osób – bezdomnych, samotnych, starszych, opuszczonych, chorych. Wydarzenie odbędzie się w hali Targów Lubli 24 grudnia o godz. 10.00.

Wspólna modlitwa, posiłek i kolędowanie, bez poczucia osamotnienia i odrzucenia. Przy jednym stole, jak w rodzinie, spotkają się potrzebujący z terenu Lublina i okolic. W przygotowanie wydarzenia włączyło się wiele organizacji, odpowiedzialnych społecznie firm, wolontariuszy oraz osobistości, między innymi: abp Stanisław Budzik, wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski, prezydent Lublina Krzysztof Żuk, Targi Lublin, firma Selgros (główny sponsor) oraz Fundacja Dantis prowadząca Catering Anielskie Smaki (firma zapewniająca catering podczas Wigilii).

W siedzibie tamtejszej Caritas trawa również zbiórka potrzebnych darów m.in. podstawowe i trwałe produkty spożywcze oraz środki czystości tj. mąka, cukier, makaron, ryż, płatki kukurydziane, olej, konserwy, herbata, słodycze, bakalie oraz artykuły chemiczne.

Płock

W Płocku tradycyjna Wigilia pod Ratuszem odbyła się 15 grudnia. Biskup Piotr Bernard Maria Kubicki z Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, proboszcz parafii katedralnej ks. kan. Stefan Cegłowski i prezydent Płocka Andrzej Nowakowski, wspólnie składali życzenia i dzielili się opłatkiem z płocczanami. Na uczestników czekał też wigilijny posiłek. Spotkanie rozpoczęło się przekazaniem Betlejemskiego Światła Pokoju przez Związek Harcerstwa Polskiego.

Uczestnicy wigilii wysłuchali kolęd w wykonaniu chóru młodzieżowego Kościoła Starokatolickiego Mariawitów i Zespołu Pieśni i Tańca „Wisła”. Był też poczęstunek wigilijny, a na deser ciasto ufundowane przez mariawitów. Uroczystość przed Ratuszem zorganizował samorząd miasta Płocka.

Natomiast płocka wigilia Caritas rozpocznie się o godz. 12.00 we wtorek 24 grudnia. Będą w niej uczestniczyły osoby, które są podopiecznymi Caritas i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Płocku: osoby żyjące w biedzie, samotne, bezdomne.

Jak co roku, do udziału w Wigilii dla bezdomnych zaproszeni zostali także reprezentanci miejskich instytucji i urzędów. Swoją obecność zapowiedzieli przedstawiciele władz miasta oraz osoby, które zawodowo bądź społecznie świadczą pomoc.

Tarnów

W najbliższą niedzielę 22 grudnia w parafii Miłosierdzia Bożego w Tarnowie odbędzie się przedświąteczne spotkanie dla samotnych, bezdomnych, potrzebujących oraz chorych. Organizatorzy są przygotowani na każdą liczbę osób. „Chcemy zorganizować wigilię dla ludzi, którzy potrzebują ciepła i miłości. Zapraszamy każdą osobę, która chce być z nami. Wszyscy zostaną serdecznie przyjęci” – mówi proboszcz ks. Czesław Haus.

Diecezjalna Caritas zorganizowała również wieczerze wigilijną w Domu dla Bezdomnych w Tarnowie, z Mszą św i wspólnym posiłkiem. Odbyła się ona 18 grudnia.

Ponadto Caritas planuje spotkania wigilijne dla ok. stu osób samotnych. „Zorganizowaliśmy już rekolekcje dla seniorów. Także przed świętami spotkamy się ze starszymi i samotnymi w Tarnowie i w Starym Sączu. Zaproszenia trafiają do seniorów za pośrednictwem parafii” – mówi dyrektor ks. Zbigniew Pietruszka.

Brzesko

W niedzielę 22 grudnia spotkanie wigilijne odbędzie się także w Brzesku. Mszy św. w południe w parafii św. Jakuba będzie przewodniczyć będzie biskup tarnowski Andrzej Jeż. Eucharystia rozpocznie tradycyjną wieczerzę wigilijną dla samotnych i potrzebujących. Po Mszy św. zaplanowano spotkanie przy stole wigilijnym w auli Chrystusa Króla. Na Mszę św. zostali zaproszeni także ci, którzy pomagają dziełom charytatywnym przez wspieranie Caritas.

Częstochowa

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej organizuje wigilie w Domu Miłosierdzia Senior Plus – 20 grudnia i w Domu Samotnej Matki i Dziecka w Częstochowie – 22 grudnia.

Oprócz tych spotkań, pod honorowym patronatem metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo, Caritas Archidiecezji Częstochowskiej organizuje wigilię dla osób bezdomnych oraz tych w trudnej sytuacji życiowej. Odbędzie się ona 23 grudnia w ośrodku „Nazaret” przy archikatedrze pw. Świętej Rodzinie przy ul. Krakowskiej 15/17.

Parczew

Pierwsze spotkanie wigilijne, organizowane przez Caritas Diecezji Siedleckiej, odbędzie się już 20 grudnia w budynku dawnego ODK przy ul. 11 Listopada 62 w Parczewie. Będzie miało wymiar międzypokoleniowy. W jednym miejscu zgromadzą się: seniorzy, którzy wcześniej wzięli udział w projekcie prowadzonym przez Centrum Wolontariatu Caritas Diecezji Siedleckiej „Międzypokoleniowe spotkania z kulturą, sztuką i edukacją prozdrowotną”, dzieci ze świetlicy socjoterapeutycznej, prowadzonej przez Caritas Diecezji Siedleckiej i ich rodzice, a także przedstawiciele władz samorządowych i jednostek współpracujących z Caritas diecezjalną. Dzieci przedstawią Jasełka, wolontariusze będą śpiewać kolędy, pojawi się też Święty Mikołaj z prezentami. Seniorzy przygotują 12 tradycyjnych potraw: barszczyk z uszkami, kapustę, śledzie, karpia, rybę po grecku. Wsparcie Wigilii zapewniło też Nadleśnictwo Parczew – podaruje żywe choinki, które będzie można zabrać do domu.

Biała Podlaska

Wigilijne spotkanie w Białej Podlaskiej odbędzie się 24 grudnia o godz. 10:00 w budynku przy ul. Warszawskiej 15. Przewidziany jest udział 100 osób potrzebujących. Obecność na Wigilii zapowiedział prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk.

Wolontariusze z Centrum Wolontariatu będą grać na instrumentach, na stole pojawią się m.in. takie tradycyjne potrawy przygotowane przez Centrum Integracji Społecznej. Nie zabraknie prezentów – każdy otrzyma paczkę żywnościową i ręcznie wykonane szaliki, czapki itp., podarowane przez darczyńców akcji „Wydziergane sercem”.

Siedlce

Tu również wigilia odbędzie się 24 grudnia o godz. 11:00 w Centrum Charytatywno-Duszpasterskim przy ul. Świrskiego 57. Weźmie w nim udział bp Kazimierz Gurda i przedstawiciele Selgros Cash&Carry (głównym darczyńcą wigilii w Białej Podlaskiej i Siedlcach jest Selgros Cash&Carry. Nie zabraknie kolęd w wykonaniu młodzieży z oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży przy parafii katedralnej w Siedlcach. Na koniec każdy uczestnik otrzyma paczkę żywnościową. – Przewidujemy, że w Wigilii weźmie udział ok. 120 osób potrzebujących – mówi Agnieszka Trębicka z Caritas Diecezji Siedleckiej.

Kraków

Na Rynku Głównym w Krakowie 15 grudnia odbyła się XXIII Wigilia dla Osób Bezdomnych i Potrzebujących. Jej pomysłodawcą jest Jan Kościuszko, słynny krakowski restaurator.

– Zaczynaliśmy od 5 tysięcy porcji, dziś wydajemy ich ponad 50 tysięcy, w tym smażonego karpia, grzybową z łazankami, pierogi czy świąteczny bigos. To wielki wigilijny stół, przy którym spotykamy się ponad wszelkimi podziałami – powiedział w niedzielę organizator wydarzenia.

Wyjątkowość wigilii dla ubogich na krakowskim rynku podkreślił obecny na miejscu prezydent miasta Jacek Majchrowski, który podziękował Janowi Kościuszce za tak niezwykły przykład dobroci. – Dobrze, że jest taki czas, w którym osoby, często biedne i samotne z przyczyn niezawinionych przez siebie, są przyjmowane z wielką otwartością serca i w ramach filantropii w pełnym tego słowa znaczeniu – zaznaczył.

Poza posiłkami i paczkami świątecznym przybyli goście mogli skorzystać z bezpłatnej diagnostyki i pomocy medycznej w specjalnym szpitalu polowym, który na Rynku Głównym stanął dzięki współpracy lekarzy, wolontariuszy i Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie.

– Wykonujemy przede wszystkim badania przesiewowe – krwi, EKG czy USG brzucha. Pacjenci mogą także przejść kontrolę stomatologiczną oraz odbyć konsultację internistyczną, ortopedyczną i kardiologiczną. Opatrujemy również na bieżąco ich rany – tłumaczył koordynator lekarzy, Bartłomiej Guzik.

Przygotowywanie w Krakowie największego wigilijnego stołu w Polsce dla najuboższych stało się już tradycją. W ubiegłym roku rozdano ponad 50 tys. porcji wigilijnych potraw. Organizatorem wigilii na krakowskim rynku jest „Grupa Kościuszko M2B” i należące do niej restauracje „Sławkowska 1” i „W Starej Kuchni”, w których przygotowano świąteczne potrawy. 

Tarnobrzeg

Ponad 300 osób uczestniczyło w wigilii miejskiej zorganizowanej z inicjatywy władz Tarnobrzega 18 grudnia w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

W wydarzeniu udział wzięli m.in.: biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek, przewodniczącym rady miejskiej Bogusław Potański, duchowieństwo dekanatu sandomierskiego, przedstawiciele instytucji charytatywnych i socjalnych oraz mieszkańcy miasta.

Biskup zwracając się do zebranych podkreślił, że „Boże Narodzenie mówi nam, że Bóg jest blisko każdego człowiek, o nikim nie zapomina i dlatego i my nie możemy o nikim zapomnieć”.

– Nie możemy dzielić ludzi na lepszych i gorszych. Nie powinno być dwóch albo trzech Tarnobrzegów pomiędzy którymi nie ma żadnego poczucia więzi, gdyż dzieli je poziom życia, czy pozycja społeczna. Niech dzisiejsze spotkanie, na którym przełamujemy się opłatkiem, śpiewamy wspólnie kolędy, siedzimy obok siebie przy stołach, stanie się zachętą do budowania jedności wyrażonej w konkretnych czynach – zachęcił bp Krzysztof Nitkiewicz.

Spotkaniu towarzyszyło uroczyste przekazanie przez tarnobrzeski Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego Betlejemskiego Światełka Pokoju. Harcerze życzyli, aby światło, przekazane na ręce biskupa sandomierskiego oraz prezydenta Tarnobrzega, rozniosło po całym mieście dobro, miłości życzliwość.

Po błogosławieństwie opłatków przez biskupa, nastąpił czas składania życzeń. Wigilijne dania, czyli barszcz czerwony, pierogi z kapustą, ruskie, rybę, sałatki, ciasta oraz kompot z suszu dla ponad 300 osób przygotowała, podobnie jak w minionych latach, Spółdzielnia Socjalna Konar. Wsparli ją przy serwowaniu potraw harcerze oraz uczniowie Zespołu Szkół nr 1 im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Tarnobrzegu.

Świdnica i Wałbrzych

Trwają przygotowania do wigilii dla osób potrzebujących organizowanych przez Caritas Diecezji Świdnickiej. Jak co roku, 24 grudnia, wraz z ubogimi i samotnymi do stołu zasiądą świdniccy biskupi.

– Co roku Caritas Diecezji Świdnickiej organizuje 24 grudnia, wigilię dla samotnych i ubogich. W Wałbrzychu spotkanie będzie o godz. 10.00, a w Świdnicy o godz. 15.00. Co roku na spotkaniach wigilijnych obecni są świdniccy biskupi. W Wałbrzychu będzie bp Adam Bałabuch, a w Świdnicy od 15 lat jest z nami bp Ignacy Dec – mówił ks. dr Radosław Kisiel.

Jak dodał dyrektor Caritas Diecezji Świdnickiej wolontariusze Caritas będą rozdawać również paczki żywnościowe na święta. – Oprócz wigilii przygotowujemy też prowiant, we wszystkich jadłodajniach łącznie dla 1300 osób: W Bielawie, Piławie, w Wałbrzychu w dwóch jadłodajniach, w Nowej Rudzie oraz w Dzierżoniowie. Dodatkowo będą rozdawane paczki z ubraniami – mówił ks. Radosław Kisiel.

Szczecin

Bazylika archikatedralna w Szczecinie, Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej i prywatni sponsorzy przygotowują wigilię dla samotnych, potrzebujących i bezdomnych, która odbędzie się przy szczecińskiej katedrze w południe 24 grudnia. Przygotowany namiot pomieści 600 osób.

Ks. Maciej Wagner, wikariusz parafii katedralnej, zachęca też do tego, by przyprowadzić na wigilię tych, którzy nie będą mogli spędzić tego czasu w gronie najbliższych osób. – Zapraszamy na wielkie świętowanie przy katedrze św. Jakuba. Abyśmy mogli być ze sobą, cieszyć się sobą i świętami Bożego Narodzenia. Będzie wieczerza, życzenia i wspólne kolędowanie. Uczestnicy otrzymają paczki świąteczne – powiedział ks. Maciej.

Starachowice

Caritas Diecezji Radomskiej organizuje 24 grudnia Wigilię w Starachowicach. Spotkanie, które odbędzie się w stołówce Caritas przy parafii Świętej Trójcy jest adresowane dla osób samotnych, bezdomnych i najuboższych.

Ks. Damian Drabikowski, wicedyrektor radomskiej Caritas powiedział, że okres świąteczny jest szczególnie trudny dla osób samotnych. – Święta Bożego Narodzenia to dla większości z nas spotkania z rodziną czy przyjaciółmi. Te najbardziej rodzinne ze wszystkich świąt nie sprzyjają osobom, które z różnych przyczyn nie mogą spędzić tego okresu z najbliższymi. Nikt nie powinien czuć się samotny, stąd nasza inicjatywa – powiedział ks. Drabikowski.

Uczestnikami spotkania będą samotni i bezdomni z terenu Starachowic i okolic. Grupa ta będzie liczyć około 250 osób, które są w trudnej sytuacji życiowej i materialnej.

Spotkanie odbędzie się pod patronatem bp. Henryka Tomasika i Marka Materka, prezydenta Starachowic. Jego organizatorami są: Caritas Diecezji Radomskiej, miasto Starachowice, parafia Świętej Trójcy w Starachowicach.

Pleszew

Ponad 300 osób wzięło udział w spotkaniu wigilijnym dla ubogich i samotnych w Domu Parafialnym im. ks. Piotra Skargi w Pleszewie. Do wieczerzy wigilijnej zasiadł również biskup kaliski Edward Janiak. Tegoroczne spotkanie rozpoczął koncert kolęd w wykonaniu dzieci i młodzieży z Domu Kultury w Pleszewie.

Bp Edward Janiak życzył, aby każdy na swojej drodze spotykał dobrych ludzi. – Najważniejsze jest to, żeby z nikim nie być skłóconym, nikomu źle nie życzyć, żeby być dobrym człowiekiem. Życzę, aby każdy spotkał na swojej drodze życia dobrego człowieka i żebyście dla innych byli jak anioły – przez uśmiech. Życzę też, żeby radość kolęd tej wielkiej tajemnicy Bożego Narodzenia przenieść do domów rodzinnych – powiedział.

W imieniu organizatorów życzenia złożył burmistrz miasta i gminy Pleszew Arkadiusz Ptak. Po przełamaniu się opłatkiem wszyscy zasiedli do stołów i spożyli kolację wigilijną. Każdy uczestnik otrzymał także upominek świąteczny.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele pleszewskich władz, proboszczowie trzech pleszewskich parafii: ks. prał. Henryk Szymiec, ks. kan. Krzysztof Guziałek i ks. kan. Henryk Lemke oraz ks. Mariusz Giwerski, kapelan Towarzystwa im. św. Brata Alberta w Pleszewie.

Wigilia w Pleszewie w takiej formie organizowana jest od 15 lat. Organizatorami są: burmistrz miasta i gminy Pleszew, proboszcz parafii pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Pleszewie, Akcja Katolicka tej parafii, Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta, Dom Kultury w Pleszewie oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Pleszewskiej.

Busko-Zdrój

Blisko sto osób ubogich, bezdomnych i samotnych z Buska-Zdroju i okolicy zasiądzie do wieczerzy wigilijnej w domu parafialnym przy kościele św. Brata Alberta. Inicjatorem spotkania jest proboszcz ks. Marek Podyma, który dzięki wsparciu lokalnych przedsiębiorców, organizuje tę uroczystość od ponad 10 lat. W tym roku odbędzie się ona 23 grudnia po Mszy św. o godz. 17. – To nasza wieloletnia tradycja – wigilia otwarta, na którą wszyscy mogą czuć się zaproszeni, nasz patron do tego obliguje – podkreślił ks. Podyma.

Chęciny

Wigilię planują również członkowie Franciszkańskiego Centrum Profilaktyki i Leczenia Uzależnień San Damiano w Chęcinach. Jak mówi ojciec Paweł Chmura, dyrektor ośrodka, dla wielu aktualnie odbywających terapię jest to pierwsza od lat wigilia na trzeźwo, bez alkoholu, bez narkotyków. Przygotowują ją podopieczni ośrodka, pod opieką ojców i terapeutów. Podobna wigilia odbędzie się w Połańcu, gdzie ojcowie franciszkanie prowadzą Hostel dla uzależnionych od alkoholu (oddział San Damiano).

Miechów

W Miechowie w schronisku dla bezdomnych mężczyzn do stołu siada zwykle 20–40 osób. W tym roku uroczysta kolacja odbędzie się 24 grudnia o godz. 17. Mieszkańcy schroniska angażują się też w inne miejskie i parafialne wigilie, schronisko zaprasza bezdomnych z miasta. – W ostatnich latach przygotowujemy również paczki świąteczne. Ksiądz kapelan w drugi dzień świąt odprawia Mszę św. w kaplicy schroniska (od 2014 r. jest w niej Najświętszy Sakrament), czasami przychodzą dzieci, młodzież – z szopką, z jasełkami – opowiada Tomasz Bujak, kierownik Schroniska.

Gdańsk

Kolejny raz wystartuje również Kuchnia św. Mikołaja, studentów z Dominikańskiego Duszpasterstwa Akademickiego Górka. Organizatorzy zapraszają najbardziej potrzebujących i bezdomnych do wspólnej wieczerzy wigilijnej. Od ponad 25 lat udaje się ugościć ok. 600 osób, które otrzymują ciepły posiłek, paczki z produktami pierwszej potrzeby i przede wszystkim mnóstwo życzliwości i słów nadziei. Udaje się to dzięki bezinteresownej pomocy wielu darczyńców i wolontariuszy.

Tegoroczna edycja akcji odbędzie się 21 grudnia o godz. 17:00 w hali Centrum Stocznia Gdańska przy ul. Doki 1.

Koszalin

Pod patronatem Caritas diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej 24 grudnia w kilku tamtejszych miastach odbędą się Wigilie dla ubogich, samotnych, bezdomnych i chorych.

We współpracy z Caritas swoje drzwi dla osób ubogich, samotnych, bezdomnych i chorych otworzy Dom Miłosierdzia Bożego Koszalinie na ul. Monte Cassino 7. Chętnych, którzy zechcą zasiąść do tradycyjnej wieczerzy, a najpierw uczestniczyć w uroczystej Mszy św. zaprasza bp Krzysztof Włodarczyk. Eucharystia pod jego przewodnictwem odbędzie się 24 grudnia w kaplicy domu o godz. 15:00. Dom Miłosierdzia przygotował 250 miejsc.

Słupsk

Ubodzy i samotni Słupska pomodlą się, podzielą opłatkiem i zasiądą do świątecznego stołu w restauracji Młyn Słupski (tzw. Spichlerz) na ul. Młyńskiej 4. Spotkanie odbędzie się 24 grudnia o godz.12 i jest przygotowane dla 250 osób. Obecni będą na nim m.in. dyrektor Caritas diecezji i miejscowi duszpasterze. W przygotowanie spotkania zaangażowali się wolontariusze m.in. z parafii pw. Św. Jacka.

Piła

Wigilia dla ubogich i samotnych odbędzie się także 24 grudnia o godz. 12 w Pile, w Centrum Charytatywno-Opiekuńczym Caritas p.w. Matki Bożej z Lourdes (ul. Kossaka 16). Tu oczekiwanych jest 100 gości.

Dla uczestników spotkań Caritas przygotowała paczki żywnościowe. Ich darczyńcami są diecezjanie – produkty były zbierane w ramach akcji charytatywnej „Torba miłosierdzia” oraz podczas przedświątecznej zbiórki żywności „Tak, pomagam”, organizowanej w wybranych sklepach regionu. Także Parafialne Zespoły Caritas troszczą się, by do ubogich z ich okolicy trafiły jeszcze przed wigilią świąteczne paczki.

Darłowo

W hospicjum Caritas w Darłowie 24 grudnia o godz. 15, odbędzie się wigilia pod przewodnictwem bp Krzysztof Zadarko. Dyrektor diecezjalnej Caritas ks. Tomasz Roda zachęca, by przekazywać informacje o wieczerzy innym, aby nikt tego dnia nie zasiadł do pustego stołu lub samotnej wieczerzy. – To wymaga otwarcia oczu, by zauważyć nie tylko ludzi żyjących na dziko w piwnicy, żebrzących na ulicy, koczujących na działkach itp., ale też tych z własnego środowiska – samotnych znajomych, sąsiadów. Zatroszczmy się o takich ludzi, może to chorzy, osieroceni przez rodziny przebywające na emigracji czy samotni z innych powodów. Niech to dla nich będzie przeznaczone to puste krzesło, wolne nakrycie na stole – podkreślił, tę gotowość serca niech symbolizuje na wigilijnych stołach świeca Caritas, z której dochód przeznaczony jest na wsparcie dzieci i młodzieży – podsumował.


KAI/ad

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę