Nasze projekty

„Słowa bp Długosza są szkodliwe i domagają się publicznych przeprosin”. Komunikat Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży

Biuro Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży wydało oficjalny komunikat dotyczący wypowiedzi bpa Długosza z 11 sierpnia 2021 roku na Jasnej Górze.

fot. Episkopat Polski/ Flickr

Komunikat dotyczy wypowiedzi biskupa pomocniczego seniora archidiecezji częstochowskiej na temat wykorzystywania seksualnego niepełnoletnich przez księży. Kiedy ksiądz grzeszy, biskup wzywa go na rozmowę, upomina, wyznacza pokutę, po której, jeśli otrzymuje od księdza chęć poprawy, przebacza mu i daje szansę dobrego życia i duszpasterskiej pracy – mówił biskup. W swojej wypowiedzi nawiązał także do „ataku na biskupów”, którzy są karani za miłosierną postawę wobec księży, którzy popełnili przestępstwo. W czasach Bożego miłosierdzia, biskupi zachowując obraz miłosiernego ojca, są karani za grzechy synów, którzy nadużyli ich miłosiernej postawy – mówił. (Wypowiedź biskupa Długosza dostępna jest w całości TUTAJ).

„Słowa biskupa Antoniego Długosza wypowiedziane publicznie na Jasnej Górze 11 sierpnia są szkodliwe i domagają się publicznych przeprosin” – czytamy w komunikacie Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży. „Prawda o miłosierdziu wobec największych grzeszników, której naucza Kościół, nie zwalnia od poniesienia odpowiedzialności za karalne czyny„.

Ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP poinformował także, że abp Wojciech Polak jako delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży skierował do bpa Długosza list, w którym przypomniał jednoznaczną odpowiedź Kościoła na dramat wykorzystania seksualnego osób małoletnich przez niektórych duchownych.

Reklama
Reklama

Oto pełna treść Komunikatu:

Wszyscy mają prawo oczekiwać jednoznacznej postawy przełożonych kościelnych wobec dramatu wykorzystania seksualnego oraz krzywdy osób w ten sposób zranionych w dzieciństwie. Niestety słowa biskupa Antoniego Długosza wypowiedziane publicznie na Jasnej Górze dnia 11 sierpnia br. rozmijają się z tą postawą i pogłębiają cierpienie osób skrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym, są też szkodliwe dla podejmowanych przez Kościół w Polsce działań. Wypowiedź ta domaga się publicznych przeprosin.

W związku z tym abp Wojciech Polak jako delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży skierował do bpa Długosza list, w którym przypomniał jednoznaczną odpowiedź Kościoła na dramat wykorzystania seksualnego osób małoletnich przez niektórych duchownych. Wyznaczają ją wypowiedzi, dokumenty i decyzje ostatnich Papieży, za którymi idą również działania podejmowane w Kościele w Polsce.

Reklama
Reklama

Słowa biskupa Długosza wprowadziły zamieszanie wśród wiernych Kościoła i opinii publicznej. Podważają zaufanie do prowadzonych przez Stolicę Apostolską działań oraz decyzji podejmowanych przez Ojca Świętego. Sugerują ukrywanie przez biskupów przed państwowym wymiarem sprawiedliwości wiarygodnych informacji na temat możliwych przestępstw seksualnych wobec małoletnich popełnionych przez duchownych. Wprowadzają również błędne przeciwstawienie miłosierdzia i sprawiedliwości. Tymczasem przestępstwo wykorzystania seksualnego dziecka domaga się uczciwego sądu i sprawiedliwej kary, a prawda o miłosierdziu wobec największych grzeszników, której naucza Kościół, nie zwalnia od poniesienia odpowiedzialności za karalne czyny. Dlatego podejmowana współpraca Kościoła z państwowymi organami ścigania jest elementem koniecznym do skutecznego zwalczania tych strasznych przestępstw popełnianych wobec osób najbardziej bezbronnych.

ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży

Reklama

KAI, zś/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę