Nasze projekty

„Siostry zrobiły genialną robotę”. Dominikanie w DPS-ie

Sytuacja jest opanowana. Potrzeba rąk do pracy. To jest nasze zadanie - mówi o. Marek Rozpłochowski, po pierwszych godzinach pracy w bocheńskim Domu Pomocy Społecznej. Wcześniej placówce dotkniętej COVID-19 pomagały siostry dominikanki, które po trzech tygodniach udały się na kwarantannę.

Dominikanie czekali na przyjazd do Bochni od trzech tygodni i – jak podkreśla o. Rozpłochowski – nie był to łatwy czas ze względu na niepewność, jaką sytuacje zastaną w DPS-ie. – Rozmawialiśmy wcześniej o ewentualnym ryzyku zakażenia się, ale jedyną rzeczą, której się baliśmy to niepewność jak tutaj będzie i czy fizycznie damy radę. Nikt z nas nie miał wielkich obaw o ryzykowanie zdrowia. Są tutaj osoby, którymi trzeba się zaopiekować i to jest najważniejsze – mówi.

O. Rozpłochowski podkreślił, że siostry dominikanki, które posługiwały w Bochni przez ostatnie trzy tygodnie „zrobiły genialną robotę”. – Sytuacja jest opanowana. Potrzeba rąk do pracy. To jest nasze zadanie – mówi.

Dominikanin zauważył, że nigdy nie pracował w DPS-ie, ale opiekował się chorymi ojcami w klasztorze. Ponadto razem z młodzieżą odwiedzał mieszkańców tego typu placówek. – Podopieczni bocheńskiego DPS-u przyjęli nas sympatycznie. Jest miło. Niektórzy cały czas chodzą za nami i chcą nam pomagać – podkreślił.

Reklama
Reklama

Pracę w bocheńskim DPS-ie rozpoczęło sześciu dominikanów – pięciu z klasztoru w Krakowie i jeden z klasztoru w Korbielowie. Trzech z nich to bracia studenci, pozostali to prezbiterzy. Wolontariusze mają pod opieką 27 osób z problemami psychicznymi i będą pracować w dzień i w nocy na trzy zmiany.

Dominikanie zastąpili siostry ze Zgromadzenia św. Dominika, które po trzech tygodniach udały się na kwarantannę. W DPS-ie pracował także tarnowski misjonarz ks. Piotr Dydo – Rożniecki.

KAI. kh

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite