Seminarium w Kaliszu czasowo zamknięte. To efekt wizytacji apostolskiej

"W wyniku zakończonej wizytacji apostolskiej Kongregacja ds. Duchowieństwa podjęła decyzję o czasowym zamknięciu seminarium duchownego w Kaliszu" - poinformowała dziś Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Decyzję o zamknięciu seminarium Nuncjatura Apostolska przekazała w komunikacie związanym z rezygnacją biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka.

„Wszyscy alumni wyższego seminarium w Kaliszu – obecni i przyjęci w przyszłości – swoją formację będą odbywali odtąd w seminarium duchownym w Poznaniu” – czytamy w komunikacie.

SPRAWDŹ: Papież przyjął rezygnację bp. Edwarda Janiaka

Reklama
Reklama

W czerwcu Kongregacja ds. Duchowieństwa zdecydowała o przeprowadzeniu wizytacji apostolskiej w kaliskim seminarium duchownym.

Nadużycia w kaliskim seminarium

Seminarium duchowne w Kaliszu było bohaterem artykuły “Jak to się robiło w diecezji kaliskiej”, autorstwa Zbigniewa Nosowskiego z “Więzi”. Opisał on sytuację panującą w seminarium, gdy jego rektorem był ks. Piotr Górski. Rektor nie chciał zgodzić się na dopuszczenie do święceń kapłańskich kleryka o skłonnościach homoseksualnych i pedofilskich, wobec którego wpływały liczne skargi.

Reklama
Reklama

ZOBACZ: Watykan zarządził wizytację w seminarium duchownym w Kaliszu

Biskup kaliski Edward Janiak usilnie dążył jednak do przeprowadzenia tych święceń. Po tej i innych podobnych sytuacjach rektor seminarium złożył na biskupa oficjalną skargę do Watykanu. Gdy sam przyznał się do tego wobec biskupa został odwołany z funkcji rektora i zdegradowany do posługi rezydenta w parafii.

kh/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę