Nasze projekty

Papież przyjął rezygnację bp. Edwarda Janiaka

Nuncjatura Apostolska poinformowała, że papież Franciszek przyjął rezygnację biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka. Abp Grzegorz Ryś został administratorem sede vacante diecezji kaliskiej.

episkopat.pl

W wyjaśnieniach związanych z rezygnacją bp. Janiaka Nuncjatura Apostolska poinformowała, że w związku z prowadzonym wobec niego postępowaniem o tuszowanie nadużyć seksualnych obowiązuje go nadal nakaz przebywania poza diecezją.

W komunikacie poinformowano również o nominacji abp Rysia na administratora apostolskiego sede vacante oraz czasowym zamknięciu seminarium diecezji kaliskiej.

CZYTAJ: Seminarium w Kaliszu czasowo zamknięte. To efekt wizytacji apostolskiej

Reklama

Od czerwca diecezją kaliską zarządza metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, którego papież Franciszek mianował administratorem sede plena do czasu zapadnięcia wyroku w sprawie bp. Janiaka, oskarżonego o tuszowanie nadużyć seksualnych księży.

Sprawa biskupa Janiaka

Po opublikowaniu w maju “Zabawy w chowanego” braci Sekielskich ruszyła lawina publikacji medialnych na temat zaniedbań bp. Janiaka. Film opowiadał o ofiarach molestowania seksualnego przez jednego z księży diecezji kaliskiej i historie ich zmagań o to, by ich sprawą zajęto się w odpowiedni sposób.

Reklama

Z relacji wynikało, że bp Janiak mimo wiedzy o nadużyciach nie zgłosił ich do Watykanu, choć należało to uczynić, gdyż tego wymaga obowiązujące w Kościele prawo. Po obejrzeniu filmu Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, abp Wojciech Polak zawiadomił Stolicę Apostolską o możliwych zaniedbaniach biskupa kaliskiego.

Do zbadania sprawy bp. Janiaka Stolica Apostolska wyznaczyła abp. Stanisława Gądeckiego, metropolitę poznańskiego. W październiku w wywiadzie dla portalu interia.pl abp Polak poinformował o zakończeniu postępowania wobec biskupa kaliskiego i przekazaniu dokumentów do Watykanu.

SPRAWDŹ: Koniec postępowania wobec bp Janiaka. Dokumenty przekazane do Watykanu

Reklama

Bp Edward Janiak kierował diecezją kaliską od 2012 roku. Wcześniej przez 16 lat był biskupem pomocniczym archidiecezji wrocławskiej.

kh/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę