Nasze projekty

Koniec postępowania wobec bp Janiaka. Dokumenty przekazane do Watykanu

Jak podaje Interia, zakończyło się postępowanie wobec biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka. Efekty dochodzenia prowadzonego przez abp Stanisława Gądeckiego zostały przekazane do Watykanu.

Postępowanie wobec Janiaka zaczęło się w maju 2020 roku po premierze filmu Tomasza i Marka Sekielskich „Zabawa w chowanego” W nim dziennikarze ujawnili, ze Janiak jako ordynariusz diecezji kaliskiej miał tuszować przypadki wykorzystywania seksualnego przez księdza Arkadiusz H.

W filmie wystąpili bracia Jakub i Bartłomiej Pankowiak, oraz Andrzej Hurny, którzy w dzieciństwie byli seksualnie wykorzystywani przez księdza. Biskup ignorował zgłoszenia na ten temat, a księdza przenosił na nowe parafie.

Początek postępowania w maju

26 maja dochodzenie wstępne zaczął prowadzić bp Gądecki, a pod koniec czerwca Janiak został odsunięty od kierowania diecezją kaliską.

Reklama
Reklama

– O ile mi wiadomo postępowanie prowadzone w Polsce zostało już zakończone, a sprawa przekazana do Stolicy Apostolskiej. Czekamy na jej decyzje – przekazał w wywiadzie dla Interii prymas Polski abp Wojciech Polak.

Jak dodaje portal, w toku postępowania nie przesłuchano braci Pankowiaków. Zeznania miała za to złożyć mama Andrzeja Hurnego.

PRZECZYTAJ: Sprawa biskupa Janiaka

Reklama
Reklama

ag/Interia/Stacja7

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę