Nasze projekty

ŚDM: Jest już blisko 300 tysięcy noclegów dla pielgrzymów

Na spotkaniu z mediami w czwartek 7 kwietnia Komitet Organizacyjny ŚDM Kraków 2016 przekazał najświeższe dane dotyczące kwestii zakwaterowania pielgrzymów podczas Światowych Dni Młodzieży. Jak poinformowano, jest już 298 tys. miejsc noclegowych dla pielgrzymów. Są to miejsca zarówno u rodzin, jak i w jednostkach zakwaterowania zbiorowego: szkołach, remizach i domach kultury.

-Noclegów poszukujemy dla około 350 tys. osób, dlatego, że pielgrzymi przy rejestracji mają możliwość wyboru pakietu z zakwaterowaniem, bądź bez – mówi Agnieszka Lewandowska z Departamentu Logistyki. Jak mówiła, szacunki oparte są głównie na ŚDM z Madrytu, gdzie zarejestrowało się ponad 440 tys., a z tego ok. 320 tys. osób skorzystało noclegów.

Agnieszka Lewandowska przypomina, że noclegi pozyskiwane są nie tylko w mieście Kraków ale w czterech strefach zakwaterowania:

Strefa I: Miasto Kraków (obejmuje obszar dekanatów krakowskich I-XI),

Reklama
Reklama

Strefa II: Kraków Region (dekanaty archidiecezji Krakowskiej, z wyłączeniem dekanatów XIII, XIV, XVII, XX, XXIX, XXXII, XLIV),

Strefa III: Diecezja Tarnowska (dekanaty Bochnia-Wschód, Bochnia-Zachód, Brzesko, Szczepanów),

Strefa IV A: Diecezja Kielecka (dekanaty Miechów, Skała, Słomniki, Proszowice, Kazimierza Wielka, Skalbmierz),

Reklama
Reklama

Strefa IV C: Diecezja Katowicka (dekanat Mysłowice).

Dalej mogą zgłaszać się rodziny, które mogą ugościć pielgrzymów. Osoby zamieszkujące w wyżej wymienionych strefach mogą pobrać stosowną deklarację, wypełnić ją oraz przekazać Komitetowi Parafialnemu, działającemu przy kościele parafialnym, właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Więcej informacji na stronie http://www.krakow2016.com/rodziny

Pozyskiwanie noclegów u rodzin odbywa się na poziomie parafii. W około 500 parafiach działają Parafialne Komitety Organizacyjne. Przedstawicielka jednego z nich, Magdalena Kukuła, była obecna na spotkaniu. Parafia w Bochni zebrała 1165 miejsc w rodzinach. – Cały czas staramy się jeszcze więcej miejsc pozyskać, przede wszystkim przez organizację „Niedziel Światowych Dni Młodzieży”. Są to comiesięczne spotkania, kiedy jesteśmy do dyspozycji przez całą niedzielę. Przedstawiciele PKO opowiadają o tym, dlaczego warto przyjąć pielgrzymów, opowiadają jak zakwaterowanie będzie wyglądać, odpowiadają na pytania i rozwiewają wątpliwości – powiedziała Magdalena Kukuła.

Reklama

Jak poinformowała, wolontariusze parafialni organizują wydarzenia na parafii, ale także starają się być obecni na wydarzeniach dziejących się w mieście, „żeby ludzie widzieli, że w kontekście ŚDM cały czas coś się dzieje i mieli możliwość podejścia i zadania pytań”.

Ewelina Młynarczyk z Wadowic przedstawiła swoje motywacje do przyjęcia pielgrzymów w domu rodzinnym. Wspominała, ze sama była goszczona przez rodziny podczas ŚDM w Paryżu i Rzymie. – Człowiek cieszy się ze spotkania z innymi kulturami i tym, ze się jest wspólnie! – mówiła.

Dorota Abdelmoula, rzecznik prasowa ŚDM zapewniła, że Komitet Organizacyjny troszczy się nie tylko o zarejestrowanych pielgrzymów, ale – wraz z władzami lokalnymi – o wszystkich, którzy przybędą do Krakowa. Zauważyła, że system rejestracji działa w czasie rzeczywistym, stąd wciąż spływające dane.

Dodała, ze jest opcja, ze kiedy organizatorom wyczerpią się miejsca noclegowe, to pakiety z zakwaterowaniem przestaną być dostępne. Rzecznik dodaje, że największym wyzwaniem dla komitetu są właśnie pielgrzymi którzy pojawią się w Krakowie bez oficjalnej rejestracji, którzy mogą pojawić się w Krakowie na czas od piątku do niedzieli. I dla tych osób komitet chce przygotować awaryjne miejsca.

Patrycja Filipiak z Departamentu Logistyki wymienia wśród nich: wojskowe namioty na terenach niektórych parafii, otwarte od piątku do poniedziałku przez całą dobę kościoły w Krakowie oraz domy parafialne. Zauważa też, że część tych osób ma już zapewnione noclegi w hotelach, u swoich znajomych i krewnych lub na komercyjnych polach namiotowych. Nocleg z soboty na niedzielę, tradycyjnie dla ŚDM, pielgrzymi spędzają na Campus Misericordiae.


KOŚDM / Kraków

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę