Nasze projekty

Sakrament bierzmowania nie będzie pożegnaniem z Kościołem. Qulturalne Bierzmowanie

"Złośliwi katopesymiści sakrament bierzmowania nazywają sakramentem pożegnania z Kościołem. Dla wielu ludzi faktycznie bierzmowanie czymś takim bywa. Ale nie musi" - podkreśla jeden z artystów zaangażowany w Qulturalne Bierzmowanie.

fot. materiały prasowe Qulturalne Bierzmowanie

Qulturalne Bierzmowanie to formuła spotkań ewangelizacyjnych artystów z młodzieżą przygotowującą się do sakramentu bierzmowania.

Założeniem inicjatywy jest uzupełnienie rocznego cyklu katechez przygotowujących młodzież do sakramentu bierzmowania poprzez zorganizowanie koncertów muzyki chrześcijańskiej ze świadectwami w Domach Kultury przy współpracy z lokalnymi wspólnotami. Dodatkowymi elementami spotkania są inscenizacje teatralne, wywiady oraz prezentacje multimedialne. Spotkanie poza świątynią jest okazją do potwierdzenia, że życie i wiara to nie są dwa odrębne światy.

„To nie musi być pożegnanie z Kościołem”

Złośliwi katopesymiści sakrament bierzmowania nazywają sakramentem pożegnania z Kościołem. Dla wielu ludzi faktycznie bierzmowanie czymś takim bywa. Ale nie musi. Kiedy dwa tysiące lat temu Bóg bierzmował Apostołów ogniem swojego Ducha, w wieczerniku działy się cuda. Dlaczego dzisiaj miały by się nie dziać? – podkreśla Adam Szewczyk, gitarzysta, kompozytor, wykładowca Akademii Muzycznej w Katowicach.

Reklama

Jak podkreśla, Qulturalne Bierzmowanie to idea, która zrodziła się „w sercach świeckich ludzi Kościoła kilka lat temu”. To szeroka formuła spotkań artystów, członków wewnątrz-kościelnych wspólnot i autentycznych świadków wiary z przygotowującą się do sakramentu bierzmowania młodzieżą. Ma zasięg ogólnopolski i są do niej zaproszone wszystkie dekanaty. Założenie jest proste: konkretne uzupełnienie rocznego cyklu katechez poprzedzających sakrament bierzmowania. Chodzi o to, by pomóc tym zanurzonym w sieci ludziom dostrzec w rzeczywistości bierzmowania i samym sakramencie wielki cud. Nawet jeśli niemożliwa jest powtórka z wieczernika, warto zawalczyć o cokolwiek. Tak myślę – wyjaśnia.

„Wiara to nie tylko ksiądz, ale żywa relacja”

W życiu młodych, poszukujących wiary ludzi, na każdym kroku można zauważyć bombardowanie teoriami, ideologiami i planami na życie. Nie jest to łatwe, tym bardziej, gdy wszyscy księża uważani są za złych, bo jeden gdzieś, coś tam… Tu naprzeciw wychodzi QB, gdzie my – zwykli świeccy ludzie – opowiadamy, że wiara, to nie tylko ksiądz, czy siostra zakonna, ale żywa relacja, którą może rozwijać każdy. Sam budowałem swoją wiarę, słuchając świadectw, dzieląc się z innymi mocą Bożą, która objawia się w naszym życiu. To nie coś, co należy tylko do elity, ale do każdego, kto uwierzy. Z takim przesłaniem zwracałem się do młodych. Warto mieć ludzi wokół siebie, warto mieć wspólnotę osób, które będą inspirować do odkrywania wiary i towarzyszyć w życiu duchowym – mówi Michał Promny ze Wspólnoty Beta.

Jak zorganizować QB?

Organizacja wydarzeń w formule Qulturalne Bierzmowanie wymaga zaangażowania trzech stron – duszpasterzy, lokalnych wspólnot oraz domu kultury.

Reklama

W inicjatywę angażują się artyści chrześcijańscy z całej Polski, min. Magda Anioł, Sąsiedzi+, Regau, dlaTego, Soudarion, BeU, Jedno, Porozumienie, Propaganda Dei, Fragua, Moja Rodzina, Zespół w składzie, Gospel Rain, Rock and Fire, Wiola Brzezińska.

Szczegóły na stronie >>>Qulturalne Bierzmowanie.

kh, mat.prasowe/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja