Rok 2022 na Jasnej Górze będzie dziękczynieniem za beatyfikację kard. Wyszyńskiego

W uroczystość Królowej Polski, 3 maja na Jasnej Górze odbędzie się narodowe uwielbienie Boga za wyniesienie na ołtarze Prymasa Tysiąclecia. Zaplanowane jest także uroczyste umieszczenie jego relikwii obok Obrazu Matki Bożej. Również pierwsze liturgiczne wspomnienie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego ma tu być przeżywane w wyjątkowy sposób.

Fot. Instytut Prymasowski/Flickr EpiskopatNews

Narodowe dziękczynienie za beatyfikację Prymasa Wyszyńskiego i Matki Róży Czackiej na Jasnej Górze zostało zaplanowane decyzją Konferencji Episkopatu Polski na 3 maja, a więc w uroczystość Królowej Polski. Sanktuarium znalazło się, obok Gniezna i Warszawy, wśród miejsc oficjalnych i ogólnopolskich uroczystości dziękczynnych.

Dwa powody dziękczynienia

Ks. prof. Janusz Królikowski, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Mariologicznego uważa, że narodowe dziękczynienie jest bardzo potrzebne co najmniej z dwóch powodów. Po pierwsze beatyfikacja Prymasa rodziła się bólach, a samo jej przeżycie było bardzo zawężone. Po drugie to, co podkreślał często św. Jan Paweł II, że jeśli chodzi o pogłębianie wiary, naszą życiową postawę i sięganie po wzory, to trzeba zawstydzać i zachęcać. Myślę, że w postaci bł. kard. Stefana Wyszyńskiego dzisiaj to znajdujemy pod wieloma względami – on nas zawstydza swym zaufaniem Bogu i oddaniem Maryi i zachęca do przemiany życia.

Szczególne miejsce, szczególna data

W tym roku relikwie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego mają być uroczyście umieszczone obok Cudownego Obrazu Matki Bożej. Relikwie w 2021 r. przekazał Instytut Prymasa Wyszyńskiego podczas rekolekcji Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej – to właśnie bł. Prymas dał nową inspirację do ożywienia apostolstwa modlitwy różańcowej na Jasnej Górze.

Reklama

Na dzień wprowadzenia relikwii bł. kard. Wyszyńskiego wybrano pierwszą sobotę miesiąca, bo to dzięki niemu nabożeństwo Sobót Królowej Polski rozpowszechniło się w całym kraju i jest pielęgnowane na Jasnej Górze. To dlatego w soboty, obok Cudownego Obrazu, umieszczana jest biało-czerwona flaga.

Z Jasnej Góry uczynił parafię całej Polski

W tym roku obchodzić będziemy pierwsze liturgiczne wspomnienie bł. Prymasa Wyszyńskiego. Przyda ono w rocznicę śmierci, 28 maja. Już na ten dzień na Jasnej Górze zaplanowane są uroczystości m.in. Msza św. na jasnogórskim szczycie o godz. 15.00 pod przewodnictwem przełożonego generalnego Zakonu Paulinów, o. Arnolda Chrapkowskiego, ale nie zabraknie też innych wydarzeń liturgicznych i artystycznych.

„Cokolwiek bym powiedział o moim życiu, jakkolwiek bym zestawił moje pomyłki, to na jednym odcinku się nie pomyliłem: na drodze duchowej na Jasną Górę” – mówił kard. Stefan Wyszyński. Sam nazwał siebie Prymasem Jasnogórskim, bowiem całe jego życie upływało w łączności z Jasnogórską Maryją – Królową Polski.

Reklama

Kard. Stefan Wyszyński nazwał 33 lata swego prymasowskiego posługiwania służbą u Jasnogórskiej Pani. Z Jasnej Góry uczynił parafię całej Polski, swoją główną placówkę duszpasterską. Przekształcił Częstochowę w duchową stolicę Narodu, wyznaczając jej w polskim Kościele rolę twierdzy, mającej zatrzymać zaprogramowaną przez komunistów ateizację.

KAI,zś/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę