Nasze projekty

„Przez krzyż do chwały”. XXII Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy na św. Krzyż

W nieco ograniczonej, limitowanej z powodu pandemii formule, w sobotę 25 września odbędzie się już po raz 22. - Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy do najstarszego w Polsce sanktuarium – na św. Krzyż. Pielgrzymi mają do wyboru sześć tras z różnych miejsc Gór Świętokrzyskich, a zapisy trwają do 23 września.

fot. Wikimedia

Jak poinformowała Iwona Baran, komandor rajdu, obwiązuje limit 300 uczestników, nie licząc osób zaszczepionych. Msza św. na zakończenie rajdu będzie sprawowana w bazylice na św. Krzyżu o godz. 14.30. Będzie jej przewodniczył i wygłosi homilię biskup kielecki Jan Piotrowski.

Każda z sześciu zaproponowanych przez organizatorów tras jest inna i skierowana do innego odbiorcy. Jest trasa 4-kilometrowa dla rodzin z dziećmi i dla osób starszych, ale jest też trasa, która liczy 40 kilometrów – spod kościoła św. Wojciecha w Kielcach. Są trasy ze Świętej Katarzyny, z Chybic, z Huty Nowej i z Bielin.

Cel: Święty Krzyż

Od ponad 20 lat pielęgnujemy tradycję wędrowania szlakami turystycznymi do świętokrzyskiego sanktuarium, łącząc idee krajoznawstwa i pielgrzymowania. Ostatnia edycja i sytuacja pandemii wymusiły na nas zmianę formuły, która przybrała formę symbolicznego przejścia przewodników, w imieniu wszystkich uczestników, na szczyt Świętego Krzyża. W tym roku, tym bardziej z wielką radością spotkamy się z pielgrzymami na wybranych trasach, by wspólnie zawędrować na Święty Krzyż – informuje i zachęca, za pośrednictwem strony internetowej diecezji kieleckiej, Iwona Baran.

Reklama

Pomysłodawcą rajdu był przed laty śp. biskup kielecki Kazimierz Ryczan. Organizatorami są: Oddział Świętokrzyski PTTK w Kielcach, Diecezja Kielecka oraz Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu.

Najstarsze sanktuarium w Polsce

Na niższym wierzchołku Łyśca, uważanego niegdyś za siedzibę pogańskich bogów, w XI wieku stanęło opactwo benedyktyńskie – obecny Klasztor Misjonarzy Oblatów i Sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego. Charakterystyczna budowla, widoczna z odległych nawet zakątków, jest wizytówką Gór Świętokrzyskich.

Według tradycji pierwszy obiekt sakralny – niewielką rotundę – wzniosła tam w 966 r. Dąbrówka, żona Mieszka I. Znalazł się on w miejscu – jak napisano na historycznej tablicy umieszczonej w krużganku klasztoru – „osławionej bałwochwalni”, czyli znanej pogańskiej świątyni. Natomiast opactwo benedyktyńskie założył Bolesław Chrobry w 1006 r. Relikwie podarował kościołowi w XII wieku syn węgierskiego króla Stefana – św. Emeryk. Jest to najstarsze sanktuarium w Polsce.

Reklama

Od X w. aż do kasacji opactwa w 1819 r. gospodarzami sanktuarium byli benedyktyni, obecnie opiekę nad nią sprawują misjonarze oblaci Maryi Niepokalanej.

kw/KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę