Nasze projekty

Przeprowadzono ekshumację zwłok ks. Blachnickiego, założyciela ruchu oazowego

Prokuratorzy IPN przeprowadzili ekshumację zwłok ks. Franciszka Blachnickiego w związku z podejrzeniem zabójstwa duchownego w 1987 roku w Carlsbergu w Niemczech przez funkcjonariuszy MSW PRL.

Fot. Ruch Światło-Życie/Facebook

Dla pionu śledczego IPN sprawa zabójstwa ks. Franciszka Blachnickiego jest jedną z najważniejszych. Duchowny ten, obok ks. Jerzego Popiełuszki, był jednym z najbardziej prześladowanych przez komunistów księży – powiedział PAP prok. Andrzej Pozorski, dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu i zastępca prokuratora generalnego.

Ciało ks. Blachnickiego ekshumowano 13 października z krypty kościoła w Krościenku nad Dunajcem w celu przeprowadzenia sekcji oraz badań biegłych sądowych z zakresu kryminalistyki, antropologii, genetyki i toksykologii.

Dzięki badaniom biegłych chcemy doprowadzić do procesowej weryfikacji okoliczności śmierci ks. Franciszka Blachnickiego, w szczególności odnoszących się do jej przyczyny i mechanizmu – podkreślił prok. Pozorski.

Reklama

Śledztwo w sprawie śmierci ks. Blachnickiego wznowiono w kwietniu 2020 roku w związku z nowymi danymi, które mogą wskazywać, że zabójstwa duchownego dokonali w 1987 roku w Carlsbergu w Niemczech funkcjonariusze MSW PRL.

Jeden z najbardziej prześladowanych duchownych w PRL

Ks. Blachnicki  był jednym z najdłużej prześladowanych duchownych katolickich w czasach PRL. Zorganizowano przeciwko niemu wiele prowokacji. W stanie wojennym rozsyłano za nim listy gończe i postawiono mu zarzut zdrady kraju. Jego działalność społeczno-patriotyczna była rozpracowywana przez polskie i niemieckie służby bezpieczeństwa.

Reklama

Duchowny urodził się w 1921 roku, był założycielem i ojcem duchownym oazowego „Ruchu Światło-Życie”. W czasie II wojny światowej walczył jako ochotnik w kampanii wrześniowej oraz brał udział w tworzeniu konspiracji antyhitlerowskiej. W 1942 roku został aresztowany przez gestapo i skazany na śmierć, a następnie ułaskawiony i skazany na więzienie.

Po zakończeniu wojny wstąpił do Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie, które ukończył w 1950 roku. Ks. Blachnicki był wybitnym teologiem pastoralistą, profesorem KUL. Podejmowane przez niego formy duszpasterskie wspierał kard. Karol Wojtyła, a później Jana Pawła II, które zainspirowały go do podjęcia idei Światowych Dni Młodzieży.

Ks. Blachnicki był także działaczem trzeźwościowym, twórcą Krucjaty Wstrzemięźliwości, a następnie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, zrzeszającej setki tysięcy abstynentów i propagującej styl życia wolny od nałogów i uzależnień.

Reklama

Założyciel ruchu oazowego

Obecnie w Polsce w Ruch Światło-Życie, założony przez ks. Blachnickiego zaangażowanych jest kilkadziesiąt tysięcy osób, z czego część to małżonkowie zgromadzeni w kręgach Domowego Kościoła, a reszta to grupy dziecięce oraz dorośli formujący się w tzw. Oazie Dorosłych.

Ruch rozwija się w 40 krajach na wszystkich kontynentach, m.in. w Chinach, Filipinach, Turkmenistanie, Afryce, Kenii, Zambii, Brazylii i Boliwii.

30 września 2015 roku papież Franciszek podpisał dekret Kongregacji ds. Kanonizacyjnych stwierdzający heroiczność cnót czcigodnego Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego.

kh/KAI/PAP/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę