Nasze projekty

Ks. Blachnicki otrzymał pośmiertnie Order Orła Białego. To najwyższe odznaczenie państwowe

Prezydent Andrzej Duda w niedzielę odznaczył pośmiertnie Orderem Orła Białego ks. Franciszka Blachnickiego. "Ks. Franciszkowi Blachnickiemu ten Order się należy. Za walkę o suwerenną Polskę" - mówił prezydent Polski Andrzej Duda.

fot. domena publiczna/wikipedia.org

Uroczystość odbyła się w Centrum Ekologii Integralnej Ruchu Światło–Życie w Krościenku nad Dunajcem. Z rąk Prezydenta Order odznaczenie odebrali: moderator generalny Ruchu Światło Życie ks. Marek Sędek i główna odpowiedzialna Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła Urszula Pohl.

Prezydent podkreślił, że Order Orła Białego jest „odznaczeniem wolnej, suwerennej, niepodległej Rzeczypospolitej”. Dlatego tak szczególnie ks. Franciszkowi Blachnickiemu ten Order się należy. Za walkę o suwerenną Polskę – stwierdził.

Był prześladowany przez komunistów, więziony, umieszczony na przymusowym leczeniu psychiatrycznym, a liczne akcje dezinformacyjne deprecjonowały ruch, który tworzył – mówił Prezydent. Jak zaznaczył, Ks. Blachnicki „budował wewnętrzne poczucie wolności, niezależności i głębokiego oparcia na fundamencie dalszym niż jakikolwiek ustrój państwowy”.

Reklama

Andrzej Duda wyraził nadzieję, że ten Order wesprze od strony państwowej dalsze funkcjonowanie nie tylko Ruchu Światło–Życie, ale i wszystkich form aktywności religijno–społecznej, które tworzył ks. Franciszek, bądź które są rozwinięciem jego idei.

Prezydent podkreślił rolę w nadaniu tego Orderu, jaką odegrała Zofia Romaszewska, Dama Orderu Orła Białego, która osobiście znała ks. Franciszka Blachnickiego, wspierając go w ramach Komitetu Obrony Robotników w 1978 r. Była absolutnie największą orędowniczką nadania tego odznaczenia – zaznaczył. W uroczystości wziął udział Minister Andrzej Dera oraz Zofia Romaszewska, Doradca Prezydenta RP.

Reklama

Ks. Blachnicki wyróżniony najwyższym odznaczeniem państwowym

Order Orła Białego został nadany ks. Franciszkowi Blachnickiemu 19 maja 2023 r. Duchowny – założyciel m.in. Ruchu Światło-Życie i Krucjaty Wyzwolenia Człowieka – został już pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Oświęcimskim. W 1995 r. rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny. W 2015 r. papież Franciszek wydał dekret o heroiczności cnót Założyciela „Oazy”. Od tego czasu jest określany w Kościele jako Czcigodny Sługa Boży.

ZOBACZ: Ukazał się komiks o ks. Blachnickim! To wyjątkowa opowieść o niezwykłym człowieku

Reklama

Na uroczystości na górze Błyszcz zgromadzili się m.in. górale i członkowie Ruchu Światło-Życie. W sierpniu 1972 roku kardynał Karol Wojtyła odprawił tu Mszę Świętą dla oazowiczów Ruchu Światło-Życie. Koncelebrował ją także ks. Franciszek Blachnicki i inni kapłani. O tym fakcie wspomniał papież Jan Paweł II góralom ze Związku Podhalan w Tylmanowej, podczas audiencji w Watykanie. Górale uznali, że trzeba to miejsce otoczyć szczególną opieką i w 2000 roku zbudowali na szczycie Błyszcza góralską kaplicę, a w rok później popiersie Ojca Świętego Jana Pawła II. Msza święta na Błyszczu jest organizowana od 2002 roku.

Order Orła Białego to najwyższy order Rzeczypospolitej, ustanowiony w 1705 r., reaktywowany w 1921 r. Nadawany jest za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla Rzeczypospolitej Polskiej, położone zarówno w czasie pokoju jak i w czasie wojny. Nie dzieli się na klasy. Nadawany jest najwybitniejszym Polakom oraz najwyższym rangą przedstawicielom państw obcych.

KAI,pa/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę