Nasze projekty

Tablica upamiętniająca ks. Franciszka Blachnickiego. Odsłonięto ją na murach aresztu

Tablica upamiętniająca księdza Franciszka Blachnickiego zawisła na murach Aresztu Śledczego przy ul. Mikołowskiej w Katowicach. To tam w jednej z cel Sługa Boży oczekiwał na wykonanie kary śmierci i gdzie ˗ jak wspominał w swoich pamiętnikach ˗ przeżył nawrócenie.

fot. domena publiczna/wikipedia.org

Ksiądz Franciszek Blachnicki doczekał się swojej tablicy na zewnętrznej ścianie muru Aresztu Śledczego w Katowicach przy ul. Mikołowskiej. To właśnie tam Sługa Boży przeżył swoje nawrócenie ˗ w trakcie oczekiwania na egzekucję. Wyroku śmierci jednak nie wykonano, a późniejszy założyciel Ruchu Światło-Życie służył Kościołowi do 1987 roku.

PRZECZYTAJ: Czy ksiądz Blachnicki może być męczennikiem?

Postulator procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, biskup Adam Wodarczyk zwraca uwagę na dobrą lokalizację upamiętnienia założyciela Ruchu Światło-Życie. Usytuowanie tablicy, a znajduje się ona na zewnętrznych murach, na pewno będzie uświadamiać przygodnym przechodniom, że tutaj też działy się nie tylko różne dramatyczne historie w czasie II wojny światowej, ale też, że tacy niesamowici ludzie, zarówno w czasie wojny, jak i po wojnie, tutaj odbywali kary więzienia czy oczekiwali na wykonanie wyroku śmierci ˗ wyjaśniał.

Reklama

„Iskierka do zmiany życia”

Obecny przy odsłonięciu tablicy dyrektor generalny Służby Więziennej – generał Jacek Kitliński wskazywał, że postać księdza Blachnickiego może być inspiracją również dla obecnie osadzonych. My w to wierzymy, jako służba więzienna, że my przez swoją pracę i poprzez przykład takich wielkich postaci spowodujemy to, że ci ludzie wyjdą lepsi, nie będą dokonywali przestępstw. To jest taka nadzieja dla każdego, że nawet w najbardziej trudnej sytuacji życiowej, może się znaleźć iskierka do zmiany życia i powrotu do społeczeństwa ˗ zauważał gen. Kitliński.

ZOBACZ: Ks. Blachnicki został zamordowany. Przełomowe informacje ws. śmierci założyciela Ruchu Światło-Życie

W odsłonięciu tablicy wziął udział także wiceminister sprawiedliwości, Michał Wójcik. Przypomnijmy, że trwa proces beatyfikacyjny księdza Franciszka Blachnickiego. Dodatkowo, w marcu tego roku Instytutu Pamięci Narodowej ogłosił, że według ustaleń śledczych ksiądz Blachnicki został zamordowany poprzez otrucie.

Reklama

KAI,pa/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę