Nasze projekty

Ks. Blachnicki został zamordowany. Przełomowe informacje ws. śmierci założyciela Ruchu Światło-Życie

Z przeprowadzonej ekspertyzy zwłok wynika, że założyciel Ruchu Światło-Życie został otruty rtęcią przez funkcjonariuszy MSW PRL

fot. Ruch Światło Życie/Facebook

W czasie konferencji prasowej prokuratura przekazała nowe informacje dotyczące śledztwa Instytutu Pamięci Narodowej w sprawie śmierci ks. Blachnickiego 27 lutego 1987 roku. Ks. Blachnicki został zamordowany, został otruty. Śledztwo poprzez pozyskanie dowodów między innymi z opinii biegłych, w oparciu o ekshumację ciała duchownego, ale też poprzez pozyskanie nowych dowodów z zeznań wcześniej nieprzesłuchiwanych świadków, kwerendy dokumentów pozwoliło dzisiaj w sposób kategoryczny dojść do tego punktu – powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Ks. Blachnicki był kolejną ofiarą systemu komunistycznego, dlatego, że prowadził piękną działalność duszpasterską, trafiał do tysięcy ludzi, stworzył Ruch Światło-Życie – dodał.

Wznowienie śledztwa i ekshumacja

Śledztwo w sprawie śmierci ks. Blachnickiego wznowiono w kwietniu 2020 roku w związku z podejrzeniami, że zabójstwa duchownego mogli dokonać w 1987 roku w Carlsbergu w Niemczech funkcjonariusze MSW PRL.

Reklama

13 października 2020 roku ekshumowano zwłoki ks. Blachnickiego, pochowane w kryptach kościoła w Krościenku nad Dunajcem, w celu przeprowadzenia sekcji oraz badań biegłych sądowych z zakresu kryminalistyki, antropologii, genetyki i toksykologii.

Kim był ks. Franciszek Blachnicki?

Ks. Blachnicki był jednym z najdłużej prześladowanych duchownych katolickich w czasach PRL. Zorganizowano przeciwko niemu wiele prowokacji. W stanie wojennym rozsyłano za nim listy gończe i postawiono mu zarzut zdrady kraju. Jego działalność społeczno-patriotyczna była rozpracowywana przez polskie i niemieckie służby bezpieczeństwa.

Duchowny urodził się w 1921 roku, był założycielem i ojcem duchownym oazowego „Ruchu Światło-Życie”. W czasie II wojny światowej walczył jako ochotnik w kampanii wrześniowej oraz brał udział w tworzeniu konspiracji antyhitlerowskiej. W 1942 roku został aresztowany przez gestapo i skazany na śmierć, a następnie ułaskawiony i skazany na więzienie.

Reklama

Po zakończeniu wojny wstąpił do Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie, które ukończył w 1950 roku. Ks. Blachnicki był wybitnym teologiem pastoralistą, profesorem KUL. Podejmowane przez niego formy duszpasterskie wspierał kard. Karol Wojtyła, a później Jana Pawła II, które zainspirowały go do podjęcia idei Światowych Dni Młodzieży.

Ks. Blachnicki był także działaczem trzeźwościowym, twórcą Krucjaty Wstrzemięźliwości, a następnie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, zrzeszającej setki tysięcy abstynentów i propagującej styl życia wolny od nałogów i uzależnień.

Obecnie w Polsce w Ruch Światło-Życie, założony przez ks. Blachnickiego zaangażowanych jest kilkadziesiąt tysięcy osób, z czego część to małżonkowie zgromadzeni w kręgach Domowego Kościoła, a reszta to grupy dziecięce oraz dorośli formujący się w tzw. Oazie Dorosłych.

Reklama

Ruch rozwija się w 40 krajach na wszystkich kontynentach, m.in. w Chinach, Filipinach, Turkmenistanie, Afryce, Kenii, Zambii, Brazylii i Boliwii.

30 września 2015 roku papież Franciszek podpisał dekret Kongregacji ds. Kanonizacyjnych stwierdzający heroiczność cnót czcigodnego Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego.

kh, tvp.info, KAI/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę