Nasze projekty

Prymas: reportaż o kard. Dziwiszu pokazuje niewłaściwe traktowanie osób skrzywdzonych

"To nie tylko nasz obowiązek, ale wewnętrza powinność, abyśmy się otworzyli, pomagali i reagowali na osoby skrzywdzone" - mówił abp Wojciech Polak w programie "Sprawdzam" w TVN24. W rozmowie z Krzysztofem Skórzyńskim prymas Polski odpowiedział na pytania związane z reportażem o kard. Stanisławie Dziwiszu, raportem w sprawie Theodore'a McCarricka oraz protestami w Polsce po wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

abp Wojciech Polak / Flickr KEP

Prymas Polski podkreślił, że reportaż o kard. Dziwiszu pokazuje po raz kolejny niewłaściwy sposób potraktowania osób skrzywdzonych w Kościele. To nas zawstydza. Musimy ciągle pamiętać, że to nie tylko nasz obowiązek, ale wewnętrza powinność, abyśmy się otworzyli, pomagali i reagowali na osoby skrzywdzone – mówił.

Zapytany o to jak ocenia postawę kard. Dziwisza abp Polak stwierdził, że jest zasmucony brakiem wyjaśnień, o które został poproszony w reportażu. Jednocześnie prymas Polski przypomniał oświadczenie dla włoskiej agencji ANSA, które „pokazuje gotowość kard. Dziwisza do przedstawienia argumentów, które wyjaśniałyby jego zachowanie i działania”.

Trzeba powołać komisję watykańską z uwagi na szerszy kontekst, która by to wyjaśnienie od kard. Dziwisza usłyszała. Oczekuję komisji i chcę poprzeć to pragnienie które zostało wyrażone przez przewodniczącego Episkopatu, aby w jak najbardziej kompetentny sposób to wyjaśnić – podkreślił i dodał, że termin powołania komisji powinien być jak najszybszy.

Reklama
Reklama

PRZECZYTAJ: Kard. Dziwisz: jestem gotowy do współpracy z niezależną komisją

Raport w sprawie McCarricka

Abp Polak zapytany o ty czy milczenie kard. Dziwisza nie wzmaga głosów dotyczących dekanonizacji św. Jana Pawła II – pojawiających się po opublikowaniu raportu w sprawie McCarricka – odpowiedział, że te żądania „są spowodowane pobieżną lekturą dokumentu”.

Reklama
Reklama

Tam w konkretny sposób są wskazane zarzuty dotyczące McCarricka. Dokładna lektura pokazuje, że Jan Paweł II został świadomie wprowadzony w błąd przez kłamstwo i cynizm McCarricka. Pamiętajmy, że nie możemy pomylić przestępcy z ofiarą – zauważył prymas Polski.

ZOBACZ: Jan Paweł II uznał oskarżenia wobec McCarricka za niewiarygodne

Protesty po wyroku TK

Reklama

Odnosząc się do protestów po wyroku Trybunału Konstytucyjnego podkreślił, że zadaniem Kościoła jest deeskalacja napięcia społecznego i zachęcanie do dialogu. Protesty, które zostały wywołane orzeczeniem TK dotyczą też wielu innych rzeczy. Jednak od rozwiązywania problemów nie jest ulica, ale rozmowa i dialog – powiedział.

kh/Stacja7

 

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę