Nasze projekty

Prezydent Andrzej Duda odwiedził patriarchę Bartłomieja w Stambule

Obecnie prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką przebywa na dwudniowej wizycie w Turcji. Dziś Para Prezydencka odwiedziła patriarchę Konstantynopola Bartłomieja w jego siedzibie w Stambule. Było to drugie spotkanie głowy państwa polskiego z duchowym liderem świata prawosławnego w jego rezydencji. Wcześniej odwiedził go tam 15 kwietnia 2000 prezydent Aleksander Kwaśniewski.

wpolityce.pl

Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy i jego małżonki Agaty Kornhauser-Dudy z patriarchą miało ciepły i serdeczny przebieg. Obaj mężowie stanu rozmawiali w salonach patriarszych a następnie zwiedzili sobór patriarszy św. Jerzego. Gość z Polski podziękował swemu gospodarzowi za zaproszenie do miejsca, które jest odwieczną stolicą Kościoła i chrześcijaństwa, odwieczną stolicą Kościoła wschodniego w szerokim tego słowa znaczeniu. Podkreślił, że patriarcha jest symbolem i latarnią świecącą w ciemności dla wszystkich wiernych Kościoła prawosławnego i Kościołów wschodnich, także w naszej ojczyźnie, w Polsce.

Prezydent zaznaczył, że choć oboje z żoną są katolikami, to jednak wizyta u naszych braci jest dla nas wielkim przeżyciem duchowym, a także przeżyciem przyjaźni. Dodał, że dla niego jako prezydenta RP jest to również ważny moment związany z oddaniem szacunku głowie Kościoła wschodniego i reprezentowaniem wszystkich rodaków, którzy są wiernymi Kościoła prawosławnego w Polsce.

Druga wizyta polskiego prezydenta w Patriarchacie w Stambule

Od czasu przywrócenia urzędu prezydenta w Polsce w 1989 Turcję odwiedziła większość polityków pełniących tę funkcję i chociaż na ogół udawali się oni także do Stambułu (albo przebywali tylko tam), to na ogół nie składali wizyt w Patriarchacie Ekumenicznym Konstantynopola. Jako pierwszy odwiedził Turcję w dniach 14-16 kwietnia 2000 prezydent Aleksander Kwaśniewski i to on po raz pierwszy przybył do patriarchy Bartłomieja 15 tegoż miesiąca. Po nim wizyty w Turcji składali prezydenci: Lech Kaczyński – 23-24 stycznia 2007 – był w Ankarze i Stambule, ale odwiedził tylko Adampol, a następnie Bronisław Komorowski – 5-6 marca 2014 – tylko Stambuł i tam wziął udział udział w Polsko-Tureckim forum Gospodarczym oraz odwiedził Adampol.

Ponadto w dniach 21-23 października 2010 w Turcji przebywał, na zaproszenie tamtejszego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, były prezydent Lech Wałęsa, ale on także nie odwiedził patriarchy.

Fot. wpolityce.pl

Reklama

kw/KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę