Nasze projekty

Prawie połowa Polaków źle ocenia działalność Kościoła

Dobrze działalność Kościoła katolickiego ocenia w grudniu 41% Polaków, mniej o 8 pkt procentowych niż we wrześniu. Natomiast niemal połowa (47%, wzrost o 6 pkt proc.) wypowiada się o Kościele z dezaprobatą - wynika z najnowszego badania CBOS.

CBOS informuje w raporcie, że od poprzedniego pomiaru we wrześniu br. znowu wyraźnie pogorszyły się opinie o działalności Kościoła katolickiego. Są one teraz najgorsze od 1993 roku, kiedy to po raz ostatni zarejestrowano wyraźną przewagę negatywnych ocen funkcjonowania tej instytucji nad pozytywnymi.

Obecnie działalność Kościoła katolickiego dobrze ocenia dwie piąte Polaków (41%, od września spadek o 8 punktów procentowych), natomiast niemal połowa (47%, wzrost o 6 punktów) wypowiada się o niej z dezaprobatą.

Rok do roku (ostatnie badanie we wrześniu 2019) dobre oceny Kościoła katolickiego spadły o 11 punktów procentowych: na jesieni ub. roku wynosiły 52%.

Reklama
Reklama

Najlepiej Kościół oceniają konserwatywni wyborcy

Pozytywnymi ocenami działalności Kościoła katolickiego wyróżniają się przede wszystkim osoby zaangażowane w praktyki religijne (uczestniczące w nich przynajmniej raz w tygodniu), potencjalni wyborcy PiS (jak również – choć w zauważalnie mniejszym stopniu – Konfederacji), ankietowani deklarujący prawicowe poglądy, a także respondenci mający wykształcenie podstawowe (i – rzadziej – zasadnicze zawodowe), najstarsi badani oraz mieszkańcy wsi.

Z kolei głosy krytyki należą najczęściej do osób nieangażujących się religijnie, identyfikujących się z lewicą, popierających Polskę 2050 lub KO, najlepiej wykształconych, uzyskujących najwyższe dochody per capita, a także mieszkańców dużych miast (stutysięcznych i większych) i respondentów młodych, w wieku od 18 do 34 lat.

Badanie wykonano dniach 30 listopada – 10 grudnia 2020 na próbie liczącej 1010 osób.

Reklama
Reklama

SPRAWDŹ: W czasie świąt księża mogą odprawić cztery msze dziennie. Watykan opublikował dekret

ag/KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę