W czasie świąt księża mogą odprawić cztery msze dziennie. Watykan opublikował dekret

Podczas Bożego Narodzenia księża mogą odprawiać do czterech mszy dziennie - postanowiła watykańska Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Watykański dekret jest odpowiedzią na szczególne okoliczności tegorocznych obchodów Świąt podczas pandemii Covid-19 i dotyczy mszy odprawianych w następujące dni: 25 grudnia (Narodzenie Pańskie), 1 stycznia  (Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi) i 6 stycznia (Objawienie Pańskie). Chodzi o to, aby przy ograniczeniach wynikających z pandemii i poszanowaniu wymogów dystansu społecznego wszyscy wierni mogli wziąć udział w liturgiach w tym czasie.

Zgodnie z kodeksem prawa kanonicznego ksiądz może odprawić maksymalnie trzy msze dziennie. Dlatego dokument podpisany w środę przez prefekta kongregacji kard. Roberta Saraha uchyla te zasady na czas świąteczno-noworoczny.

Tekst dekretu

Mając na względzie uwarunkowania wynikające z panującej na świecie pandemii, mocą uprawnień udzielonych tej Kongregacji przez Papieża FRANCISZKA, chętnie zezwalamy, aby w Okresie Narodzenia Pańskiego jedynie bieżącego roku [liturgicznego] Ordynariusze miejsca mogli z powodu trwających przyczyn związanych ze światową zarazą zwaną Covid-19, udzielić prezbiterom przebywającym na terenie ich diecezji pozwolenia na sprawowanie czterech Mszy w dniu Narodzenia Pańskiego, w dniu Świętej Bożej Rodzicielki Maryi oraz w dniu Objawienia Pańskiego, ilekroć okaże się to potrzebne dla dobra wiernych i zawsze z zachowaniem przepisów prawa, szczególnie odnośnie do kan. 951.

Reklama
Reklama

Bez względu na jakiekolwiek przeciwne rozporządzenia. W siedzibie Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, dnia 16 grudnia 2020 roku.

ZOBACZ TEŻ: Papież na Dzień Pokoju: nie ulegajmy pokusie braku zainteresowania innymi

PAP/kh/Stacja7

Reklama
Reklama

 

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę