Powtórny pogrzeb bp. Stefana Wierzbowskiego. To on założył Górę Kalwarię, miasto na wzór Jerozolimy

27 grudnia o godz. 12.00 w Górze Kalwarii bp Michał Janocha odprawi uroczystą Mszę świętą z ponownym, symbolicznym obrzędem pogrzebu bp. Stefana Wierzbowskiego, założyciela miasta wzniesionego na wzór Jerozolimy.

fot. wikimedia commons, CC0

Bp Stefan Wierzbowski

Bp Stefan Wierzbowski (1620-1678) był biskupem diecezji poznańskiej, do której należała wówczas Warszawa. Postanowił on wybudować niedaleko Warszawy miasto na wzór Jerozolimy, gdzie mogliby pielgrzymować pątnicy, którzy nie mieli możliwości udać się do Ziemi Świętej. Na miejsce Nowej Jerozolimy wybrał wieś Góra. Tu przecinały się szlaki komunikacyjne, a niedaleko znajdowała się ważna przeprawa przez Wisłę. To podobieństwo do Jerozolimy zadecydowało o lokacji Góry Kalwarii.

W efekcie powstało miejsce unikatowe. Odtworzono Jerozolimę nie jako park z kaplicami-stacjami Drogi Krzyżowej, ale miasto. Między poszczególnymi stacjami męki Jezusa stały normalne domy, chaty, urzędy i kramy, a po ulicach – wraz z pielgrzymami – chodzili zwyczajnie mieszkańcy. Jak pisze s. Małgorzata Borkowska, biskup Wierzbowski chciał stworzyć nie tylko sanktuarium dla przybyszów, miejsce ich krótkiej modlitwy, ale “święte miasto, ludzką siedzibę, rządzącą się sprawiedliwymi prawami i przestrzegającą tych praw”.

Nowa Jerozolima

Idea miasta Nowej Jerozolimy nie przetrwała wprawdzie do czasów obecnych, jednak Góra Kalwaria zawdzięcza jej swoje istnienie. Z tamtych czasów pozostał tam kościół – tzw. Wieczernik na Mariankach (dziś sanktuarium bł. Stanisława Papczyńskiego) a z kalwaryjskich kaplic – jedynie Kaplica Zwiastowania i Ratusz Piłata, który po przebudowie funkcjonuje jako kościół “na górce” w centrum miasta. To właśnie w tej świątyni spoczął po śmierci bp Wierzbowski.

Reklama
Reklama

Również do dziś, z Górą Kalwarią związani są księża marianie, którzy obecnie prowadzą duszpasterstwo w całym mieście: parafię i sanktuarium św. Stanisława Papczyńskiego. Spośród wielu zakonów, które sprowadził przed laty bp Wierzbowski, marianie jako jedyni do dziś prowadzą tam duszpasterstwo.

ZOBACZ TEŻ: Specjalista od życia pod górkę. Św. Stanisław Papczyński

Przeczytaj również

Powtórny pogrzeb

27 grudnia o godz. 12.00 w Górze Kalwarii bp Michał Janocha odprawi uroczystą Mszę świętą z ponownym, symbolicznym obrzędem pogrzebu bp. Stefana Wierzbowskiego, założyciela miasta wzniesionego na wzór Jerozolimy. Po Mszy św. z kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP wyruszy procesja do kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego, gdzie przy grobie bp. Stefana Wierzbowskiego, w krypcie tej świątyni zostaną złożone kwiaty.

Reklama
Reklama

Ponowny pochówek będzie miał uroczysty charakter, gdyż jest to założyciel Góry Kalwarii. Dzięki temu biskupowi ona istnieje. Bp Wierzbowski to również nieprzeciętna osobowość w episkopacie XVII wieku – podkreśla bp Michał Janocha. Przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Kultury i Dziedzictwa Kulturowego jest przekonany, iż warto wydobyć postać bp. Wierzbowskiego z zapomnienia, gdyż cechowała go niezwykła pobożność, przyjaźnił się też ze św. o. Stanisławem Papczyńskim, założycielem marianów.

Po renowacji 

Uroczystość 27 grudnia będzie zakończeniem prac konserwacyjnych przy sarkofagu bp. Wierzbowskiego. Prace te dotyczyły nie tylko renowacji i rekonstrukcji sarkofagu, ale także zabezpieczenia i zapewnienia odpowiednich warunków przechowywania zmumifikowanych szczątków biskupa – założyciela miasta. Przy tej okazji przeprowadzono także konserwację odzieży i szat liturgicznych, w które był ubrany zmarły w 1678 roku bp Wierzbowski.

W dniu symbolicznego pogrzebu, w cynkowym sarkofagu, który najprawdopodobniej poprzednio był otwarty w 1920 roku, zostanie umieszczona kapsuła czasu zawierająca list opisujący projekt renowacyjny przeprowadzony w 2021 roku. W ten sposób lokalna społeczność uczciła założyciela w ramach obchodzonego w 2020 roku 350-lecia powstania miasta Góra Kalwaria.

Reklama

archwwa.pl / Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę