Nasze projekty

Ponad połowa Polaków nie kupuje książek

Przeszło połowa Polaków przyznaje się do tego, że w ciągu ostatniego roku nie kupiła żadnej książki.

Z badań przeprowadzonych przez Instytut Millward Brown dla PIK wynika, że tylko 48% Polaków w ciągu ostatniego roku kupiło jakąkolwiek książkę.
 

Profesor Grzegorz Leszczyński prodziekan wydziału polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego przekonuje, że audiobook, to nie to samo co tradycyjna książka. – Tekst mówiony, a tekst graficzny to dwa różne światy – mówi profesor. – Melodia, natężenie, barwa głosu, zwolnienie lub przyspieszenie przy niektórych fragmentach, nacechowanie ekspresyjne, to wszystko powoduje przesunięcia interpretacyjne – ocenia.
 

– Czytanie książek kiedyś było czynnością intymną, dziś coraz mniej mamy czasu, także na czytanie – dodaje prof. Leszczyński. – Na naszych oczach zmienił się sposób czytania, ze spokojnego smakowania tekstu przeszliśmy na formę szybkiego i niekiedy pobieżnego czytania.
 

Reklama

Dramaturg, scenarzysta i prozaik Eustachy Rylski uważa, że cyfryzacja książki jest nieunikniona. – Powoli, ale nieuchronnie, będą przechodzić z papieru w przestrzeń elektroniczną. Dodaje, że dla literatury sensacyjnej to będzie korzystne, ale dla literatury pięknej już nie.
 

W Światowym Dniu Książki (23 kwietnia), zostanie uruchomiona strona www.ocalksiazki.org. Celem akcji jest pokazanie, że książki zmieniają rzeczywistość i poszerzają horyzonty, więc warto je czytać i warto o nie dbać.


Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/Edyta Poźniak /K.P.

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę