Nasze projekty

Polska na szarym końcu pod względem ulg prorodzinnych

W większości krajów Unii Europejskiej na politykę prorodzinną przeznacza się więcej pieniędzy niż w Polsce. Chodzi głównie o ulgi podatkowe na dzieci i świadczenia rodzinne. Z opublikowanego dziś raportu firmy doradczej PwC (PricewaterhouseCoopers) wynika, że średnia unijna wynosi blisko 10 tysięcy złotych rocznie, choć 60 procent państw Unii nie osiąga tej kwoty.

W Polsce kwota ta wynosi średnio 2 tysiące 224 złotych, co plasuje nas na 24 miejscu wśród 28 krajów Unii – mówi Joanna Narkiewicz-Tarłowska z PwC. W symulacji tej firmy pod uwagę brano rodziny z dwojgiem dzieci w wieku 4 i 8 lat, które chodzą do publicznych przedszkoli i szkół.

Liderami są między innymi Luksemburg, Francja i Niemcy, na końcu listy jest Bułgaria. Warto jednak pamiętać, że w kraju tym obowiązuje podatek liniowy w wysokości 10 procent – zaznaczają eksperci PwC.

Joanna Narkiewicz-Tarłowska dodaje, że w poszczególnych krajach stosuje się różne rozwiązania dotyczące świadczeń prorodzinnych. Według autorów badania, można powiedzieć, że wyższe świadczenia tego typu wpływają na liczbę dzieci, choć nie zawsze. Takim wyjątkiem są na przykład Niemcy.

Reklama
Reklama

Według ekspertów PwC, gdyby wprowadzono w życie zapowiadane ulgi na dzieci (500 złotych na drugie i kolejne dzieci), nasza pozycja na tej liście przesunęłaby się istotnie.


Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/K.P./dabr

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite